Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Bütünsel ağız sağlığı servisi sunan 32’nin kurucusu Dr. Mehmet Ali Özer’den yaz tatili öncesi ailelere önemli tavsiyeler...

Ders çalışmakla geçen yoğun günler, erken uyku saatleri ve okul disiplini... Karnelerin alınması ile hepsi geride kaldı. Çocuklar için yorgunluk bitti; keyifli bir tatil dönemi başladı.

Eğlenceli ama riskli
Onlar için oldukça eğlenceli bir zaman dilimi olsa da, yaz tatili bazı sağlık risklerini de beraberinde getiriyor. İşte tam da bu noktada ailelere önemli görevler düşüyor. Gezmek, dinlenmek ve eğlenmek tüm çocukların hakkı. Ancak bu sürede sağlık ile ilgili bazı konulara da dikkat etmek gerekiyor.

Yakından takip edilmesi gereken noktalardan biri de çocuklarda ağız ve diş sağlığı...

Çoğu zaman unutuluyor
Rahat bir dönem olan yaz aylarında diş fırçalama alışkanlığı çoğu zaman unutuluyor. Tatil psikolojisi bazen özensizlik durumu yaratabiliyor. Diğer yandan bu dönemde çocuklarda çürük oluşturabilecek çok şekerli, unlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimi de artıyor.

İşte bu nedenle, çocuk ağız ve diş sağlığında tatil dönemi olarak adlandırılan yaz ayları hassasiyet taşıyor. Bu aylarda ağız ve diş sağlığına gösterilen önemden ödün verilmemesi; çocukların yakından takip edilmesi ve yönlendirilmesi gerekiyor.

Tatilden önce hekime...
Bu noktada tatile çıkmadan önce çocukların hekim kontrolünden geçirilmesi, gerekli tedavilerin yapılması, tatil dönemi boyunca zararlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması ve düzenli fırçalama alışkanlığının sürdürülmesi oldukça önem taşıyor.

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.