Çocuklarda koruyucu diş tedavileri

Günümüzde yediğimiz şekerli gıdaların artması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle çürük oluşumu küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle koruyucu ve önleyici diş tedavilerine erken dönemde başlamak gerekir. Bu makalede koruyucu tedavi olarak flor uygulamaları ve fissür örtücülerden bahsedilecektir.

 


 

Çocuklarda süt dişleri 6. aydan itibaren sürmeye başlamaktadır. 2,5 yaşında süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Dişler ağızda görülmeye başlandığından itibaren anne yardımıyla diş temizliği uygulanmalıdır. 4 yaşına kadar florsuz diş macunları kullanılabilir.(yutma riskinden ötürü florsuz diş macunu tercih edilir). 4 yaşından sonra flor içeren diş macunu kullanılabilir.

Daha öncesinde herhangi bir diş problemi görülmediği taktirde, 4 yaşında ilk diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Diş hekimi diş minesini güçlendirmek amacıyla topikal flor uygulaması yapabilir. Bu uygulama 6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Fissür örtücüler, azı dişlerinin çiğneme yüzeyindeki girintileri örten dolgu maddeleridir. Süt azıları, ağızda 11-12 yaşına kadar fonksiyon gösterdiği için ve daimi dişlerin yerini koruduğu için önemli dişlerdir. Küçük yaşta  çocuklar etkili fırçalama yapamazlar ve bu dişlerini normal zamanından önce kaybedebilirler. Bu sebeple fissür örtücü uygulaması tavsiye edilir.

1. daimi büyük azı dişi 6 yaşında sürmeye başlar. Bu diş süt dişlerinin arkasında sürer. Bu sebeple aileler tarafından daimi diş olduğu anlaşılmayabilir. En geride süren bu diş çocuklar tarafından etkili fırçalanamazlar ve erken yaşta çürükle karşılaşılabilir. 6 yaş dişlerine kesinlikle fissür örtücü uygulaması tavsiye edilmektedir. Hekim gerekli gördüğü taktirde 2. daimi büyük azı dişlerine ve küçükazı dişlerine de fissür örtücü uygulayabilir.

 


 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.