Yeni Bir Dinazor Türü Keşfedildi
Yeni keşfedilen linheraptor, velociraptorun kuzeni.

Bilim adamları, modern kuşların atası teropod dinozorları ailesinden ve velociraptorun yakın akrabası olan yeni bir tür keşfetti. 
Kafasından kuyruğuna 1,8 metre uzunluğundaki "dromaeosaurid" ailesinden yeni türe ait fosil, Moğolistan iç kesimlerinde Üst Kretaseus dönemine ait kaya katmanları arasında bulundu. 
Zootaxa bilimsel dergisinde yayımlanan makalede, pençe ve dişleri tam durumda fosilleşmiş iskeletin 145 ila 65 milyon yıl öncesine ait olmasına rağmen çok iyi korunmuş olmasına dikkat çekildi. 
Pekin'deki Çin Bilimler Akademisinde yapılan incelemelerde, yeni tür dinozorun, özellikle çene ve ayaklarında belirgin özelliklere sahip bulunduğu görüldü. 
Ayaklarında dinozorlara özgü pençeler bulunan bu yırtıcıyı "koşan kertenkele" anlamına gelen dromaeosaurid ailesine dâhil eden bilim adamları, bu dinozora "Linheraptor exquisitus" adını verdi.

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.