Tibet Gen Farkıyla Önde

Uzun yaşamın sırrı tibetlilerin genlerinde.

"Dünyanın Çatısı" olarak tanınan Tibet'te yaşayanların sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının sırrını araştıran Amerikalı bilim adamları, bunun sadece temiz hava, sağlıklı gıda ve stresten uzak yaşamdan kaynaklanmadığını ortaya koydu.
İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre, Berkeley Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Tibet'te yaşayanların genetik olarak diğerlerinden farklı olduğunu gösterdi.
2 bin 800 yıl önce birbirinden ayrılmış olan 50 Tibetli ile Han kökenli 50 Çinli'nin DNA'larının karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Tibet'te yaşayanların bu süre içinde biyolojik mutasyona uğradıkları, bu sayede çok yüksek yerlerdeki doğa koşullarına uyum gösterebildikleri ortaya çıktı.
Bu değişimin "organizmanın oksijeni kullanma şekliyle doğrudan ilişkili olduğunu" söyleyen bilim adamları, araştırmanın deniz seviyesindekilere nazaran yüzde 40 oranında daha az oksijen soluyan Tibetlilerin "yaşam sırrı"na açıklık getirdiğini belirtti.
Araştırmanın sonuçlarının, anne rahminde oksijensiz kalmaktan kaynaklanan hastalıklara çare arayan araştırmacılara yol gösterebileceği de vurgulandı.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.