Göllerin Kaderi!
Göller havadan daha çabuk ısınıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı bir çalışmada göllerin havadan daha çabuk ısındığını belirledi.
     NASA'da çalışan iki bilim adamı, 1985'ten bu yana uydu verileri aracılığıyla 104 göl üzerinde yaptıkları çalışmalarda göl sıcaklıklarının ortalama 2 derece arttığını belirledi. Bu artışın aynı dönemdeki küresel ısınmadan 2.5 kat fazla olduğu tespit edildi.
     Bir bilim dergisinde yayınlanan araştırmada, Pasadena'daki Jet Motoru Araştırma Merkezi'nde çalışan bilim adamı ve çalışmanın ortaklarından Simon Hook, son 25 yılda Rusya'daki Ladoga Gölü'nün 4 derece, ABD'deki Tahoe Gölünün ise 3 derece ısındığını bildirdi.
     Hook ve meslektaşı çalışmalarında birçok uydu ve kızıl ötesi görüntülerden faydalanarak kışın ve yazın buldukları verileri şamandıralardaki verilerle karşılaştırarak doğruladı.
     Hook, araştırmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde şaşırdıklarını ifade ederek, bu yerlerde göllerin havadan daha çabuk ısındığının belirlendiğini söyledi. Diğer konunun ise neden göllerin karadan ve havadan daha çabuk ısındığının belirlenmesi olduğunu dile getiren Hook, bunun nedeninin toprağın soğumasının göllerin ısınmasından daha yavaş olabileceğini düşündüklerini kaydetti.
     Uluslararası Okyanus ve Atmosfer Yönetimi'nin belirlediği 11 farklı göstergeden bazıları olan hava ısısı, nem, kar örtüsü, okyanus ısısı istatistiksel olarak tersini gösterse de, NASA iklim bilimcisi Gavin Schmidt bu araştırmanın bir parçası olmamakla birlikte bu çalışmanın küresel ısınmayı araştırmada başka bağımsız ölçüm sistemlerinin ve mantıklı araştırmaların olduğunu gösterdiğini belirtti.
     Araştırmayla ilgili detaylı bilgi ''www.nasa.gov'' adresinde de yayımlandı.

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.