Van'daki Deprem

Türk Psikologlar Derneği, travmanın psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi için çalışmalara başladı.

ANKARA (A.A) - Türk Psikologlar Derneği (TPD), Van'da deprem nedeniyle oluşan travmanın psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla psikososyal çalışmalara başladı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Van'da meydana gelen deprem hatırlatılarak, Türkiye'nin büyük bir acı yaşadığı ifade edildi. Türk Psikologlar Derneğinin, kamu yararına çalışan dernek olma bilinciyle, doğal afetler ve birçok travmatik olayda olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiği ve harekete geçtiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Bu bağlamda halkımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması sonrasında oluşan travmanın psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla vatandaşlarımıza yönelik psikososyal çalışmalara başlanmıştır. Derneğimiz afet yardım çalışmalarında görev yapan uzman ekiplere yönelik de psikososyal destek vermek için tüm imkanlarını seferber etmiştir.'' Derneğin çalışmalarını Türk Kızılayının Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) çatısı altında yürüttüğü bildirilen açıklamada, TPD Genel Başkanı Dr. Nedret Öztan'ın deprem günü Van'a giderek ihtiyaca yönelik ön çalışmaların tespiti için APHB üyeleriyle çalışmaya başladığı ifade edildi. TPD Travma Birim Başkanı Prof. Dr. Nuray Karancı başkanlığında Ankara'daki genel merkezde kriz masası oluşturulduğu anımsatılan açıklamada, diğer illerdeki travma psikolojisi uzmanlarının da çalışmalara başladığı, ilk aşamada uzman bir ekibin kısa, orta ve uzun vadede sürdürülecek psikososyal destek ve iyileştirme çalışmalarına hız kazandırmak için kasım ayı başında bölgede olacağı açıklandı. (EÜN-ZVR)

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.