Tedavi hakkını kullan

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur mensupları! Diş ve dişeti hastalıklarında serbest çalışan diş hekimlerinden hizmet alma hakkınız olduğunu biliyor musunuz?

 

 

Vatandaşlar olarak haklarımızı yeterince biliyor, takip edebiliyor ve hakkımız olanı elde edebiliyor muyuz? Bu soruya olumlu yanıt vermenin zor olduğu bir gerçek. Örneğin, sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki vatandaşlarımızın, yasalarda var olan ağız ve diş sağlığı haklarını kullanmaları konusunda kaçımız yeterince bilgiliyiz? İşte bu bakış açısıyla hareket eden Türk Dişhekimleri Birliği, vatandaşların söz konusu haklarından haberdar olabilmeleri için bir program hazırladı. Mevzuatta, “Kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında protez tedavisine 90 gün, dolgu tedavisine 30 gün, diğer diş tedavilerine de 45 gün içinde başlanamaması” durumunda öngörülen vatandaşların serbest çalışan diş hekimlerine sevki, vatandaşların bu konudaki yetersiz bilgisi ve dolayısıyla bu hakkı talep edememeleri nedeniyle gerçekleşmiyor. Sevk gerçekleşmeyince, hakkını kullanamayan vatandaşlar, ilgili hizmeti de kamudan alamadıklarında, ya çoğunlukla kısıtlı olan bütçelerinden yüklü miktarlar ayırarak serbest çalışan diş hekimleri başvuruyor ya da tedavi almaktan vazgeçerek acı çekiyor. Bunun önüne geçmek üzere çeşitli broşür ve basılı materyaller hazırlayan TDB’nin bu kampanyasını Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, TMMOB, TÜRMOB, Türk Eczacıları Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği de desteklyor. Kampanya yurt genelinde sürdürülecek.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.