Marmara'nın bütünü Riskli

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Altay, Marmara’da beklenen deprem açısından Kuzey Marmara’nın daha fazla riskli olduğunu söylemenin olanaksız olduğunu, hem kuzeyin hem de güneyin eşit risklere sahip olduğunu söyledi.

 

 

Bursa Valliği tarafından düzenlenen 'Gemlik İlçesi Deprem Riski Paneli'ne katılan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, deprem zararlarının en aza indirilmesi noktasında toplumsal bilincin oluşturulmasına önem verdiklerini kaydetti. Marmara Bölgesi'nde deprem ihtimalini değerlendiren Altay, fay hattının, Marmara'ya girmeden önce iki kola ayrıldığını belirterek, “Bir tanesi kuzeyden giden kol, biri de güneyde İznik üzerinden giden kol. Gemlik'te de önemli kırıklar mevcut. Bunlardan, 'Bu doğrudur bu yanlıştır' demek mümkün değil. Çünkü depremi önceden tahmin edebilmek de mümkün değil. Bugünkü teknolojiyle bu tahminler imkansız. Ama uzun vadede deprem olasılığını belirleyebilirsiniz. Burada kesin sonuçlar yoktur, olmaz, daima olasılıklar vardır. Bir riskin oluşması yüzde 60'ların üzerindeyse bu çok önemli bir olasılıktır. Dolayısıyla ifade edilen Marmara Bölgesi'ni ister kuzeyden ister güneyden olsun etkileyecek önemli bir deprem olasılığı, yüksek bir olasılık mevcut.' dedi. Marmara'nın kuzeyinde deprem ihtimalinin daha güçlü olduğu yönündeki açıklamalara katılmadığını belirten Altay, riskin her iki tarafta da aynı oranda olduğunu savundu. Altay, toplumun deprem konusunda bilinçlenerek, yapılan çalışmalara katkı koyması gerektiğini anlatarak, "Depremin sonuçlarına katlanamayacağını halkın anlaması gerekiyor. Sonuçları son derece acı olabilecek bir doğal afet oluşumunda şüphesiz, ancak bunu hissederek, yaşamadan önce algılayarak ikna edebilirsiniz. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunu bu riskin halk tarafından algılanması. Bu, eğitimle olabilecek bir şey" diye konuştu.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.