Piyasalarda Bahar rüzgarı

Dolar düşüyor, borsa yükseliyor…

 

 

Merkez Bankası, global piyasalardaki olumlu gelişmelerin etkisiyle döviz satım ihalelerini durdurdu. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, döviz piyasasında derinliğin kaybolmasına bağlı olarak sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi üzerine, Banka tarafından 24 Ekim 2008 tarihinden itibaren günlük 50 milyon ABD dolarlık döviz satım ihalelerine başlandığı, gerçekleştirilen iki ihalede toplam 100 milyon ABD doları satıldığı kaydedildi.

Son günlerde global piyasalardaki olumlu gelişmelerin de etkisiyle döviz piyasasındaki derinliğe ilişkin kaygıların azaldığının izlendiği belirtilen açıklamada, bu nedenle döviz satım ihalelerinin bugünden başlayarak durdurulmasına karar verildiği, gerek görülmesi halinde döviz satım ihalelerine tekrar başlanabileceği bildirildi.

DOLAR DÜŞÜYOR

Gelişmekte olan ülkelere likidite sağlamak için gösterilen uluslararası çabalar ve Fed’in faiz indirimi, uluslararası borsalarda yüzde 11’in üzerine yükselişlere neden olurken, artan global risk iştahına paralel dolar 1.48 YTL’nin altına indi. Fed’in olası bir derin resesyonun etkilerini yumuşatmak için gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında Temmuz 2004’ten beri en düşük seviyeye inen ABD faiz oranlarının ardından ise emtia fiyatları artarken, yen değer kaybetti. Fed’in faiz oranını yüzde 1’e indirmesinin ardından Çin, Hong Kong, Norveç ve Tayvan’ın da faiz düşürmesi, Japonya Merkez Bankası’nın da cuma günü yapacağı toplantıda faiz indirmesi için baskıları artırdı.

BORSA YÜKSELİYOR

İMKB’de de olumlu havanın etkisiyle hızlı yükseliş görülüyor. İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seansta 1.950 puan artışla 26 bin 845 puana yükseldi. Hisse senetlerinin değer kazancı yüzde 7.83 oldu. Avrupa borsalarında da yüzde 2’nin üzerinde artışlar görülürken, Moskova Borsası’nda kazançlar yüzde 8’i aştı. ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da artışlar yüzde 3 düzeyinde.

FAİZ GERİLİYOR

Tahvil/bono piyasasında 23 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 21.62’ye indi. 28 Ekim’de ortalama bileşik faiz kapanışta yüzde 23.86, valörlü kapanışta yüzde 23.55 olmuştu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Yurtiçi piyasaların nispeten sakinleşmesinin bir gerekçesi, küresel finans krizinin boyutları dikkate alındığında, Türk ekonomisinin halen sınırlı bir etkilenme göstermesi olarak değerlendiriliyor. Bunun bir nedeni, uluslararası derecelendirme (rating) kuruluşu Standart&Poors (S&P)’un Türkiye’nin derecelendirme notunu ve görünümünü teyit ederek, belirli bir kredibilite sinyali vermesi ise, bir diğer nedende aynı konuya bağlı olarak, Türkiye’nin şu ana kadar küresel finans krizi nedeniyle, iyi bir bağışıklık sistemine sahip olduğu imajı vermesi olarak kaydediliyor. Başka bir deyişle, 2001’deki krizden önemli dersler çıkarmış olan Türkiye, içinde bulunduğumuz dönemde dünya ekonomisini bir ‘gribal enfeksiyon’ gibi sarmış olan küresel finans krizine, vitamin kullanmış, grip aşısı yaptırmış ve bir kez daha hastalığa yakalanmamak için kimi önlemlere öncelik vermiş bir ekonomi olarak algılanıyor. Yurtiçi piyasalardaki göreceli sakinleşmenin bir diğer gerekçesi ise, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada, Ukrayna ve Macaristan’ın IMF ile anlaşmaya varmış olması, Beyaz Rusya’nın ise sırada olması. Rusya Başbakanı Putin de, ülkesini küresel finans krizine karşı korumak adına, her türlü imkanın seferber edileceğini belirtiyor. Bu nedenle, Türkiye’nin bölgesinde küresel finans krizinin etkileri yumuşatılmaya çalışılıyor ve buna bağlı olarak, kriz Uzak Doğu’ya ve Orta Doğu’ya kaymaya başlıyor. Bu durum, Türkiye’de yurtiçi piyasalara olumlu yansıyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.