Hamilton Şampiyon

Formula 1’in en genç Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton oldu.

 

 

Formula 1’de sezonun son yarışı nefesleri kesti. Brezilya Grand Prix’inde Felipe Massa birinci olurken, son virajda beşinciliği alan Lewis Hamilton, 1 puan farkla sezonu şampiyonlukla noktaladı. Massa, finiş çizgisini geçtiği anda dünya şampiyonuydu ancak geçen yirmi saniye içinde Hamilton bir sıra yukarı çıkarak Dünya Şampiyonluğu unvanını eline aldı. Massa, veda turunu gözyaşları içinde tamamladı. Markalar klasmanında ise Ferrari mutlu sona ulaştı.

YAĞMUR ALTINDA

Formula 1’de sezonun son yarışı Brezilya’da koşuldu. 18. yarış Brezilya Grand Prix’ine lider olarak giren McLaren pilotu Lewis Hamilton, dördüncü sırada başladığı yarışta beşinci olunca 2008 sezonunun şampiyonu oldu. 71 tur üzerinden koşulan yarış yağmur altında başlarken, ilk turda yaşanan kaza nedeniyle güvenlik aracının piste girmesi ve yaklaşık üç tur pistte kalması heyecanı artırdı. Dinen yağmurun ardından yarışta ciddi değişiklikler olmazken, finişe 6 tur kala tekrar yağmur damlalarının görülmeye başlandığı Interlagos’ta hareketli anlar yaşandı. Takımlar üst üste lastik değiştirmek için pite girerlerken, bitişe 2 tur kala Vettel'e geçilen Hamilton altıncı sıraya düştü. Ancak son virajda Timo Glock'un yavaşlamasıyla tekrar 5. sıraya yükseldi ve nefes nefese geçen mücadelenin ardından kendine yeten dereceyi aldı. Ferrari pilotu Felipe Massa, pol pozisyonda başladığı yarışta avantajını bitime kadar korudu. Ancak seyircisi önünde şampiyon olmak isteyen Brezilyalı sürücüye sezonun altıncı, kariyerinin 11. galibiyeti yetmedi. Massa, finiş çizgisini geçtiği anda dünya şampiyonuydu ancak geçen yirmi saniye içinde Hamilton bir sıra yukarı çıkarak Dünya Şampiyonluğu unvanını eline aldı. Massa, veda turunu gözyaşları içinde tamamladı. 97 puanda kalan Massa son 2 tur kala kazanmak üzere olduğu şampiyonluğu son turda tekrar Hamilton'a kaptırdı.

TAKIMLARDA FERRARİ

Kendisine beşinciliğin yettiği yarışta beşinci olarak aradaki farkı koruyan Lewis Hamilton, sezonu 98 puanla ilk sırada tamamlayarak kariyerinin ikinci sezonunda ilk şampiyonluğuna ulaştı. 23 yaşındaki İngiliz, sezonu 5 galibiyetle noktalarken, geçen sezon şampiyonluğu Raikkonen'e kaptırdığı pistte Formula 1'in en genç ve ilk 'siyahî' şampiyonu olarak podyuma çıktı. Brezilya Grand Prix'inde, 2 dünya şampiyonluğu bulunan Renault pilotu Fernando Alonso ikinci, diğer Ferrari pilotu Kimi Raikkonen ise üçüncü oldu. Genel klasmanda Felipe Massa 97 puanla ikinciliği, Ferrari'den Kimi Raikkonen ile BMW Sauber'den Robert Kubica da 75'er puanla üçüncülüğü aldılar. Markalar klasmanında ise Ferrari 172 puanla son 10 sezonda 8. kez birinci olurken, McLaren Mercedes ikinci, BMW ise üçüncü oldu.

 

Pilotlar Sıralaması Puan
Lewis Hamilton 98
Felipe Massa 97
Kimi Raikkonen 75
Robert Kubica 75

 

Takımlar Sıralaması Puan
Ferrari 172
McLaren Mercedes 151
BMW 135
Renault 80

Yarış ile ilgili resimler için tıklayın...

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.