ABD Başkanı Obama

Cumhuriyetçi aday John McCain ile yarışan Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama, ABD tarihinin 44. başkanı seçildi ve ilk siyahi başkan olarak tarihe geçti.

 

 

Cumhuriyetçi aday John McCain ile yarışan Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama, ABD tarihinin 44. başkanı seçildi ve ilk siyahi başkan olarak tarihe geçti. 1996-2004 yılları arasında Illinois eyalet senatörü olan Obama, 2004 yılında da ABD Senatosuna seçildi. Barack Obama, 2007 başında başkan aday adayı olduğunu ilan etmesiyle birlikte, diğer aday adayı, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Rodham Clinton ile uzun süreli bir mücadeleye girişti ve zaferini ilan etti. Barack Obama'nın Demokrat Partinin resmen başkan adayı olduğu ise Haziran 2008'de kesinleşti. Obama, seçim kampanyasında "değişim" sloganını kullandı.

OBAMA’NIN PROGRAMI

ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama’nın ekonomi programının özünü, vergilerin artırılması, ticaret ve düzenlemelerde daha katı bir çizgi izlenmesi oluşturuyor. Obama, seçim kampanyası sırasında, kurumsal vergilerin düşürülmesinin ve yanlış ticaret anlaşmalarının ülkenin ekonomik zenginliğinin halkça paylaşımını tehlikeye soktuğunu belirterek, “ABD’de gelir dağılımı Büyük Buhran’ın ilk yılından bu yana olmadığı kadar bozuk” demiş, özellikle orta sınıftan alınan vergileri düşürmeyi planladığını açıklamıştı. Buna göre, yıllık geliri 200 bin doların altında olan Amerikalılara vergi indirimi gelecek. Yıllık geliri 200 bin doların üzerinde olan mükellefler için uygulanan verginin oranı ise artırılacak. Obama’nın ekonomi programının ana noktalarından biri de sağlık hizmetlerinin ucuzlatılması. Obama, ayrıca, tüm çalışanları otomatik olarak emeklilik tasarruf planlarına dahil edecek bir sistem vaat etti. Obama, köprü ve otoyolları tamir etmek ve diğer altyapı harcamaları için gelecek 10 yılda 60 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını, bu yatırımın 2 milyon kişilik bir istihdam yaratacağını söylüyor. Obama, finansmanın ise halen Irak Savaşı için harcanan paradan sağlanacağını belirtiyor. Bu da Irak Savaşı’nın sonunun geldiğine işaret olarak kabul ediliyor. Obama, Irak Savaşı’nın ekonomiye getirdiği büyük yükle ilgili olarak “Irak için bir haftada milyarlarca dolar harcamayı bırakıp, parayı Amerika için harcamanın zamanı geldi” diye konuşuyor. Silah lobilerinin bu durumda Obama ile nasıl bir diyalog kuracakları da yine merak edilen noktalar arasında yer alıyor. Obama’nın programında mortgage krizine yönelik tedbirler de var. Subprime mortgage sektöründe güvenilirliğin artırılmasını hedefleyen Obama, konut sahiplerinin mortgage’den çıkarak evlerini kaybetmelerini engelleyecek bir fon kurmayı planlıyor. Küresel kredi krizinin ardından ABD ekonomisinin durgunluk sürecine girmesi yeni başkanı ikinci bir ekonomik canlandırma paketine sıcak bakmaya itti. Bu doğrultuda Barack Obama’nın, 175 milyar dolarlık bir destek paketinin çıkarılmasından yana olduğu belirtiliyor. Obama, finansal kriz, konut sektöründeki erime ve Wall Street’teki kaosun yanı sıra, yüksek sağlık harcamaları ve enerjide dışa bağımlılık gibi daha uzun vadeli sorunları da ele almak zorunda. Analistler, Obama’nın üstesinden gelmesi gereken en büyük zorluğun, derin ve uzun olması beklenen bir ekonomik durgunluk dönemi olduğuna dikkat çekiyor.

Resimler için tıklayınız...

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.