Kırıklar yenden taşınca

Sarah Ferguson’un çektiği görüntüler İngiliz TV’sinde yayınlandı.

 

 

Sarah Ferguson tarafından Türkiye’de iki ayrı çocuk yurdunda gizli çekildiği öne sürülen görüntüleri, İngiliz televizyonu ITV'deki "ITV Tonight" haber programı "Düşes ve Kızları: Onların Gizli Görevleri" adıyla yayımladı. Türkiye’nin, olumsuzlukları kabul edip üzerine gitmek yerine, İngiliz basınına “sansür” ricasında bulunması ve görüntü alınmasına tepki göstermesi, uluslararası arenada daha fazla tepki çekti.

İstanbul-Zeytinburnu ve Ankara-Saray çocuk yurtları oldukları iddia edilen iki ayrı mekanda gizlice çekildiği öne sürülen görüntüler "Avrupa’yı utandıran görüntüler" anonsuyla izleyiciye sunuldu. Programın yapımcsı Chris Rogers, Düşes Sarah Ferguson ile kızlarının ilk ziyaretinin Zeytinburnu'ndaki yurda yapıldığını belirterek, Düşes'in buraya "bir hayırsever" diye sokulduğuna dikkat çekildi. Yurttaki çocukların yüzlerinde ve vücutlarında kesik, yara ve morluklar bulunduğu ileri sürülerek, bir çocuğun kollarının "giydiği giysinin içine hapsedildiği", bir diğerinin ise sürekli öne arkaya doğru sallandığı gösterildi. Rogers, 700 çocuğun kaldığı ve kapasitesinin 1000’e yükseltilmesi için çalışmalar sürdürülen Saray yurdunda ise, karma karışık odalarda, pek çoğu bebekliğinden beri yurtta kalan çocuklarla karşılaştıklarını belirterek, koridorda yatan bir çocuğa dikkat çektiler. Çocuğun dışarı çıkarılmadığı, bunun için de koridorun güneş vuran bölümüne yatıp, güneşi yüzünde hissetmeye çalıştığı öne sürüldü. Bir başka odada onlarca yatakta yatan çeşitli yaşlardaki çocukların yatağa bağlandığına dair deliller bulunduğu iddia edildi. Bu deliller arasında olduğu belirtilen bir kumaştan bağ da ekrana yansıtıldı. Bir başka odada ise yaşları daha büyük olan ve elleri banklara bağlanmış çocukların görüntülerine yer veren ITV Tonight programı, bir çocuğun da hiperaktif olduğu gerekçesiyle bir kutuda tutulduğunu gösteren görüntüyü ekrana taşıdı. Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin İngiltere tarafından da desteklendiği belirtilen programda, Başbakan Gordon Brown;ın bu desteği vurgulayan bir konuşmasından alıntılara da yer verildi. Programda, “İngiltere bu şartlar düzeltilmedikçe Türkiye’ye desteğini sürdürecek mi?” sorusuna yer verildi. Bu arada programa katılan bir hukukçu Türkiye’nin AB üyeliği konusunda iyi düşünülmesi gerektiğini öne sürerken, programda Türkiye’nin insan hakları karnesini ilerleteceğine dair verdiği sözü tutup tutamayacağı sorusuna da yer verildi.

MİSİLLEME YAPMIŞIZ

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda York Düşesi Sarah Ferguson’ın SHÇEK’ten izin istediğini, ancak bu iznin verilmediğini söyledi. Barış, “Bazı binalar yıkılıp yenileri yapılıyordu. Geçici bir süre için çocuk sayısı kapasitenin üzerindeydi. Ayrıca Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun Londra ziyareti sırasında çocuk merkezlerini görmesi için izin verilmedi. Bu nedenlerle biz de izin vermedik” dediği öğrenildi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.