3G için yerli altyapı

TÜBİTAK cep telefonlarıyla görüntülü iletişime olanak sağlayacak 3G teknolojisinin altyapısını tamamen yerli kaynak ve birikimle geliştirdi.

 

 

TÜBİTAK araştırmacıları, cep telefonlarıyla görüntülü iletişime de olanak sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) altyapısı için gereken ''radyolink'' teknolojisini yerli kaynaklarla ve uluslararası standartlarda geliştirdi. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) RF Sistemleri Laboratuvarı Başuzman Araştırmacılarından Feyzullah Yayıl, TÜBİTAK'ın, 3G uygulamaları için geliştirdiği saniyede 155 Mbit hızla veri iletebilen Synchronous Digital Hierarchy (SDH) radyolink (RL) cihazını tanıttı. Yayıl, kablosuz ortamda elektromanyetik alan yardımı ile ses, görüntü ve bilgi işaretlerinin taşınması olarak tanımlanan SDH RL'nin telefon santrallerini de birbirine bağlayan ve ana transmisyonu sağlayan ortamlardan olduğunu belirtti. Türkiye'de bugüne kadar kullanılan RL'lerin büyük çoğunluğunun yurt dışından temin edildiğini kaydeden Yayıl, Telekomünikasyon Kurumunun Türkiye'deki telekomünikasyon altyapılarında kullanılan RL cihazlarının yerli olanaklarla tasarım ve üretiminin desteklenmesi amacıyla geçen yıl başlattığı çalışmada, TÜBİTAK UEKAE'nın tasarım görevini üstlendiğini ifade etti. Yayıl, şöyle konuştu: ''3G altyapısında yerli üretim RL cihazlarının kullanılması durumunda yaklaşık 35 milyon doların yurt dışına gitmesi engellenecek. Grubumuz bu çalışmasıyla cihazların üretim maliyetini de önemli ölçüde düşürdü.''

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.