ABD'de 3 yıl Irak'ta

Irak parlamentosu, ABD’ye 3 yıl daha Irak'ta kalma iznini veren anlaşmayı onayladı.

 

 

Irak parlamentosu, Amerikan askerlerine 3 yıl daha Irak'ta kalma iznini veren güvenlik anlaşmasını onayladı. Oylamaya katılan 189 milletvekilinin 149'u anlaşmanın lehinde oy kullandı. Parlamentoda 19 milletvekili olan Fazilet Partisi oylamaya katılmazken, Sadr grubu anlaşmanın aleyhine oy kullandı. Bu arada, Sadr grubu, anlaşmaya karşı olduğunu dile getirerek, oylamayı sloganlarla protesto etti. Sadr grubu milletvekilleri, "Anlaşmaya hayır, Irak'a evet" sloganını attı ve "Anlaşmaya hayır" yazılı pankartlar açtı.

Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani, 275 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, ABD-Irak güvenlik anlaşmasının oylamaya katılan milletvekillerinin ezici bir çoğunluğunun oyuyla kabul edildiğini söyledi. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Devlet Başkanlığı Konseyi tarafından da onaylanması gerekiyor. Sadr grubu, parlamento tarafından onaylanan Irak-ABD güvenlik anlaşmasının iptali için her türlü yola başvuracağını ve uluslararası mahkemelerde dava açacağını bildirdi. Sadr grubu, oylamadan hemen sonra yaptığı açıklamada, güvenlik anlaşmasının Irak halkını bağlamadığını, sadece lehte oy kullananları bağladığını savundu. Anlaşmanın iptali için uluslararası mahkemelerde dava açılacağı ifade edilen açıklamada, anlaşmanın parlamentodan geçmesi için milletvekillerine her türlü baskının yapıldığı görüşüne yer verildi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.