KOBİ'ler kredi bekliyor

DPT’ye göre, Türkiye'de KOBİ'lerin yüzde 90'ının krediye ihtiyacı var.

 

 

Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) göre, Türkiye'de KOBİ'lerin yüzde 90'ının krediye ihtiyacı bulunuyor. DPT tarafından yayınlanan ve Mehmet Cansız tarafından hazırlanan “Türkiye'de KOBİ’ler ve KOSGEB” adlı araştırmaya göre, yatırım için ek finansman ihtiyacının başta mikro ve küçük işletmelerde olmak üzere tüm işletmelerde yüksek oranlarda görülmesi, işletmelerin yatırım açısından ciddi finansman sorunlarıyla karşılaştıklarını ortaya koyuyor.

Kaynak yetersizliği, KOBİ’lerin ihracat yapamamasının da temel nedenini oluşturuyor. İşletmelerin yüzde 27’si, ihracat yapmamalarının ilk nedeni olarak sermaye, teknoloji ve malzeme eksikliğini gösteriyor. Diğer nedenler de, yüzde 24’le dış pazarı tanımama, yüzde 15’le aracı işletme bulamama, yüzde 8’le uygun fiyatta ve kalitede mal sunamama ve yüzde 7 ile de yabancı dil eksikliği olarak sıralanıyor. KOBİ'lere KOSGEB desteğinin de irdelendiği araştırmaya göre, bu kuruluşun, KOBİ'lere sağladığı katkıda da azalıyor. KOSGEB, 2003'de KOBİ'lere 161,1 milyon YTL destek sağlarken, bu rakam 2004'de 171,6 milyon YTL'ye, 2005'de 112,8 milyon YTL'ye, 2006'da da 38,8 milyon YTL'ye düştü. KOSGEB, 2003-2007 yıllarında, KOBİ'lere 16 bin 513 adet de kredi kullandırdı. Bunun 10 bin 35'ini ihracat kredileri, 2 bin 196'sını işletme kredileri, 5 bin 508'ini de istihdam kredileri oluşturdu.

Bu arada KOSGEB, KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılması ve bu işletmelerde nitelikli eleman çalıştırılması için istihdam desteği sağlıyor. Bu destekle, işletmelerin ihtiyacı olan elemanlara ödenen ücretin yüzde 80-90'ı KOSGEB tarafından karşılanıyor. Ancak, verilere göre, KOBİ'lerde istihdam desteğinin sona ermesiyle birlikte, çalışanların da işine son veriliyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.