Wall Street'te Yolsuzluk!

Dünya ekonomisini yönlendiren Wall Street, yeni bir yolsuzlukla çalkalanıyor.

 

 

New York savcılığı ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) 11 Aralıkta Nasdaq Borsasının eski patronu, Wall Street'in yatırım danışmanı olan Bernard Madoff’un 50 milyar doları bulan yolsuzluk nedeniyle tutuklandığını açıklaması, zaten sıkıntıda olan Wall Street'i daha da zora soktu. Suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırılması gündemde olan 70 yaşındaki Bernard Madoff, Ponzi oyununa (bir nevi borçla borç ödeme sistemi) benzer bir yapıyla yatırımcıları 50 milyar dolar dolandırmakla suçlanıyor. 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakılan 50 yıllık brokerin kurduğu “Bernard L. Madoff Investment Securities LLC'deki çalışanlarına, bir başka şirket daha kurduğunu söylediği ve "Bittim, artık hiç bir şeyim kalmadı, 50 milyar civarında para kaybettim" dediği belirtiliyor. Wall Street tarihinin en büyük yolsuzluğuyla suçlanan Madoff, dev bir piramit mantığıyla işleyen bir nevi "saadet zinciri" şirketi kurduğunu kabul ediyor.

İkna edici hatipliği sayesinde yeryüzünün en zengin yatırımcılarını on yıllarca kendisine bağlayan Madoff'un, zengin ve nüfuz sahibi çevrelere kendisini kabul ettirmeyi başardığı söyleniyor. Amerikan emlak devi Lehman Brothers'ın iflasının üzerinden 2 ay geçtikten sonra patlak veren New Yorklu Bernard Madoff yolsuzluğuyla ilgili skandal Avrupa bankalarında deprem etkisi yarattı. Fransız Bankası BNP Paribas, yazılı bir açıklamada bulunarak, söz konusu yolsuzluk olayında 350 milyon avro kayba uğramış olabileceğini duyurdu.

Açıklamada, Madoff'un spekülatif fonlarına doğrudan yatırım yapılmadığının altı çizildi, bununla birlikte "piyasa faaliyetleri yoluyla" olumsuz etkilere maruz kalındığı, çünkü Madoff'un fonlarına yatırım yapan yüzlerce fona para aktarıldığı ifade edildi.

Bu arada, İspanya Bankası'nın dev yolsuzluğun İspanya'ya olumsuz etkilerini araştırmak amacıyla soruşturma başlattığı da ifade edildi. El Mundo gazetesinin haberinde, "İspanya Bankası, Bernard Madoff'un yolsuzluğunun İspanya'daki etkileri hakkında bir soruşturma başlatmıştır" ifadesi yer aldı. İtalya'da ulusal borsa "Consob" yetkilileri de, skandalın İtalya'ya yansımalarını araştırmak amacıyla banka ve yatırımcılar nezdinde soruşturma başlatırken, Madoff'un İngiltere'deki müşterilerinden Bramdean Alternatives yöneticisi Nicola Horlick, ABD’deki "sistematik çöküşü" eleştirdi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.