Faiz oranları indirildi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası'nın uyguladığı kısa vadeli faiz oranlarını 1,25 puan indirdi.

 

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası'nın uyguladığı kısa vadeli faiz oranlarını 1,25 puan indirdi. Kurul, Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 16,25’ten yüzde 15’e, borç verme faiz oranını ise yüzde 18,75’ten yüzde 17,50’ye indirilmesini kararlaştırdı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son dönemdeki verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın derinleştiğine işaret ettiği belirtildi. Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi uzunca bir müddet sınırlamaya devam edeceği ve bu çerçevede enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceğinin düşünüldüğü ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu etkilemektedir. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin bir düşüş olacağını öngören Kurul, kısa vadeli faizlerin 125 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Bundan sonraki faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacaktır."

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.