Rehn: "2009 sınav yılı"

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, 2009 yılının Türkiye için “gerçek bir sınav” olacağını söyledi.

 

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB üyelik perspektifinde “ciddi olup olmadığı” açısından, 2009 yılının “gerçek bir sınav” olacağını belirtti. Rehn, “Türk toplumunda daha dini ve daha laik hayat tarzlarından kaynaklanan ikilemin” farkında olduğunu belirterek, “Türk toplumunun farklılıklarıyla birlikte yaşamayı öğrenmesi elzemdir” diye konuştu. “Türkiye'de yaşanan gerilimlerin AB reformları için kullanılabilecek enerjiyi israf ettiğini” savunan Rehn, Türkiye'den öncelikli beklentileri arasında; anayasa reformu, ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi, dini özgürlükler, farklı dil ve lehçelerle ilgili düzenlemeler ve sendikal hakları saydı. Olli Rehn, “Reformlar ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi. Fakat en azından Marttaki seçimlerin ardından Türkiye tüm reformlar üzerinde yeniden çalışmaya başlamalıdır” dedi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.