Çocuklar komite istedi

Ulusal Çocuk Forumu'ndan çıkan istekler arasında, TBMM çocuk komitesi de var.

 

 

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen 9. Ulusal Çocuk Forumu'na katılan çocuklar, TBMM'de ''çocuk komitesi'' kurulmasını istedi. Alınan bilgiye göre forumda, çocuk hakları ve bu alandaki uygulamalar, karşılaşılan engeller, öneriler ve milletvekillerinden beklentileri içeren çalışmalar çocuklar tarafından raporlaştırdı. Forumda, 4 farklı gruba ayrılan Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri temsilcileri, vekillerden kendi illerindeki çocuk komitelerini ziyaret etmelerini ve komitenin sorunlarıyla ilgilenmelerini istedi. Yetiştirme yurtlarındaki personel eksikliğinin giderilmesi, bilgisayar laboratuvarların artırılması ve komitelere maddi kaynak sağlamasını talep eden çocuklar, vekillerden isteklerini şöyle sıraladı:

  • Görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi gibi yetenek isteyen derslerin seçmeli ders olması.
  • Okula gitmeyen çocukların tespitinde ve okula gönderilmesinde milletvekillerinin daha fazla katkıda bulunmaları.
  • Vekillerin katıldıkları programlarda çocuk haklarını ve çocukların sıkıntılarını dile getirmeleri.
  • Çocukların işlenmemiş birer maden ve en büyük hazine olduklarının farkına varılması.
  • Çocuk haklarının Meclis Genel Kurulu'nda ele alınması, çocuklarının haklarının yasalarla korunması, çocuklarla ilgili kanunlarda çocukların görüşlerinin alınması.
  • Meclis'te çocuklardan oluşan bir komite kurulması ve Çocuk Hakları Komitelerine bütçe ayrılması.

Çocuk haklarının kullanımında karşılaşılan engelleri de raporda yer veren çocuklar, en çok ''ciddiye alınmamaktan'' şikayet etti.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.