Erciyes'te yeni endemik bitki

Kayseri'deki Erciyes Dağı'nda, yeni bir bitki türü keşfedildiği bildirildi.

 

 

Türkiye'nin en büyük dağlarından biri olan Kayseri'deki Erciyes Dağı'nda, yeni bir bitki türü keşfedildiği bildirildi. Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Akmet Aksoy, çok zengin bir floraya sahip olan Erciyes Dağı'nda, Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Hamzaoğlu ile birlikte yeni bir bitki türü keşfettiklerini söyledi. Yaklaşık 6 ay süren literatür taraması sonucu endemik olduğu tespit edilen bitkiye ''Erciyes Dağı Nakılı'' adını verdiklerini ifade eden Aksoy, bu bitkinin bilim dünyasına Latince ''Silene erciyesdaghensis'' adıyla tanıtıldığını bildirdi. Yeni keşfedilen bitki ile Erciyes Dağı'ndaki bilinen tür sayısının 1173'e yükseldiğini belirten Aksoy, bunlardan 197'sinin Türkiye'ye, 11'inin ise Erciyes'e özgü bitki türü olduğunu, 48 türün ise ilk defa Erciyes Dağı'nda keşfedildiğini bildirdi. Yeni türler bulduklarında literatür taraması yaptıklarını ve bunları Türkiye'deki ve yurt dışındaki uzmanlara gönderdiklerini anlatan Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: ''Herbaryumları (bitki arşivi) tarıyoruz. Yakın akraba türlerini inceliyoruz. Bunlardan nasıl ayrıldığına bakıyoruz. Bilimsel olduğu kabul edilirse yayınlanarak bilim dünyasına kazandırılıyor.'' Aksoy, yeni olabileceğini düşündükleri bir bitki üzerinde de araştırmalarının sürdüğünü, gelecek yıl bu bitkinin de bilim dünyasına tanıtılacağını bildirdi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.