Dünyada ucuzluyor, bizde zam var

ABD'deki işsizlik üzerine varil fiyatı 40 dolara geriledi. Türkiye zammı yaşıyor.

 

 

Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı, ABD'de işsizlik oranının artması üzerine 40 dolara geriledi. ABD ham petrolünün varil fiyatı şubat ayı teslimi 1 dolar gerileyerek 40,70 dolara düştü. Önceki gün ABD ham petrolünün varil fiyatı 41,70 dolara inmişti. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 86 sent azalarak, 44,81 dolara geriledi.

ABD'de işsizlik oranının geçen yıl aralık ayında yüzde 7,2 ile 1993 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı açıklamasının, ekonomik durgunluğun derinleştiği kaygılarını artırması nedeniyle petrol fiyatları gerilemeye başladı. Piyasa uzmanları talebin kötü olduğunu ve önemli bir şok olmadığı sürece petrol fiyatının 40 doların altına ineceği yorumunda bulundular. Petrol fiyatları İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz krizi ile OPEC'in petrol kesintileri nedeniyle hafta başında 50 doları aşmıştı.

BİZDE ZAM VAR

Öte yandan 2009’un ilk haftasında Türkiye’de benzin ve motorine zam yapıldı. Dünya genelinde gerçekleşen fiyat düşüşlerinin genellikle 3 kuruşluk indirimlerle yansıdığı ülkemiz, en küçük bir fiyat artışında zammı fazlasıyla yaşıyor. Ankara ve İzmir'de BP, Shell, Petrol Ofisi (PO) ve OPET bayilerinde 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı, 2.71 TL'den 2.80 TL'ye yükseldi. İstanbul'da ise söz konusu dağıtım şirketlerinin bayilerinde 2.72 TL olan 95 oktan kurşunsuz benzin 2.81 TL'den satılmaya başladı. Motorine ise 9–13 kuruş arasında değişen tutarlarda zam yapıldı. Buna göre motorin Ankara'nın BP, Opet ve Shell bayilerinde 2.56 TL, PO'da 2.54 TL, İstanbul'un BP ve Shell bayilerinde 2.51 TL, PO'da 2.49 TL, Opet'te 2.52 TL'den satılıyor. İzmir'de ise motorinin fiyatı BP ve Shell'de 2.50 TL, Opet'te 2.51 TL, PO'da 2.48 TL olarak belirlendi. Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve şehirlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.