Çocuk anneler tehlikede

15 yaşından önce yapılan doğum, ölüm riskini 5 kat artırıyor.

 

 

UNICEF tarafından yayımlanan raporda, 15 yaşından önce doğum yapan kadınların, 20'li yaşlarda doğum yapanlara göre doğumda ölme risklerinin 5 kat fazla olduğu belirtildi.

UNICEF'in anne ve yeni doğan sağlığıyla ilgili raporunda, her yıl 15 ile 19 yaş arasındaki 70 bin kadının doğumda ya da hamilelik komplikasyonlarından öldüğü belirtildi. Genç bir kızın erken yaşta gebe kalmasının kendisinin ve bebeğinin sağlığını daha fazla riske attığı vurgulanan raporda, "Eğer anne 18 yaşın altındaysa bebeğinin ilk yılında ölme riskinin, 19 yaşından büyük annenin dünyaya getirdiği bebeğin ölme riskinden yüzde 60 fazla olduğu" kaydedildi. Dünya çapında halen 20-24 yaşında olan 60 milyondan fazla kadının 18 yaşından önce evlendiği ve çocuk evliliklerinin çoğunlukla Güney Asya ve Afrika'da görüldüğü belirtiliyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.