Küresel çöküş

Dünyanın her yanında işsizlik artıyor, ekonomiler zarar görüyor. İşte genel bir tablo…

 

 

Dünyanın en büyük plazma TV üreticisi Japon Panasonic, Mart 2010’a kadar, küresel iş gücünün yüzde 5’ini işten çıkartacak. Panasonic firmasının yüzde 5’i olan 15 bin kişinin yarısı, denizaşırı ülkelerdeki iş gücünü etkileyecek. Panasonic firması ayrıca, denizaşırı 14 ve Japonya’daki 13 firmasını kapatacak. Daha önce, 30 milyar yen kâr edeceği tahmininde bulunan Panasonic, Mart 2009’da sona erecek olan mali yılda, 380 milyar yen zarar bekliyor.

Deutsche Bank’ta Zarar

Deutsche Bank, en kârlı işalanlarından tahvil işlemlerinde kârının büyük oranda gerilediğini duyurdu ve 2008 için zarar açıkladı. Banka, 2009’un global ekonomi ve finans endüstrisi için belirsizliklerle dolu bir yıl olacağını vurguladı. Almanya’nın en büyük finans kuruluşlarından olan Deutsche Bank, yapılan aktif silme işlemleri nedeniyle ve tahvil ve diğer ürün işlemlerinde kârının 8.4 milyar Euro’dan (11 milyar dolar) 124 milyon Euro’ya gerilemesiyle 2008’de 5.7 milyar Euro brüt zarar açıkladı. Bankanın dördüncü çeyrekte net zararı ise 4.8 milyar Euro oldu. Deutsche Bank 2007’de 8.75 milyar Euro vergi öncesi kâr açıklamıştı.

Koşullar Zorlaşacak

Bankanın CEO’su Josef Ackermann yaptığı yazılı açıklamada “İleriye baktığımızda global ekonomide koşulların çok zor olacağını görüyoruz. Bu zorluk müşterilerimiz ve sektörümüz için büyük mücadele gerektiriyor” dedi. Dördüncü çeyrek sonuçlarından büyük hayal kırıklığına uğradığını belirten Ackermann “görülmemiş” piyasa koşullarının bankanın iş modelindeki zayıflıkları ortaya çıkardığını belirtti. Josef Ackermann, global ekonomik koşullar ve finansal piyasalarda dramatik bozulmalar olursa bankanın devletten yardım almak zorunda kalabileceğini belirtti. Ackermann, kredi piyasalarında normalleşme işaretlerinin görüldüğünü ve piyasa koşullarının daha umut verici olduğunu belirtti.

ABD’de Daralam

ABD’de dördüncü çeyrekte gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) beklentilerin altında yüzde 3.8 daraldı, çekirdek PCE ise, beklentilerin altında yüzde 0.6 olarak gerçekleşti. Yüzde 3.8’lik daralma, 1982’nin ilk çeyreğinden bu yana kaydedilen en büyük küçülme oldu.

Reuters anketine katılan ekonomistler, ABD dördüncü çeyrek GSYH’nın yüzde 5.4 daralmasını, çekirdek PCE’nin ise yüzde 0.7 artmasını bekliyorlardı. Böylece ekonomi 1990’ın son çeyreği ve 1991’in ilk çeyreğinden bu yana ilk kez arka arkaya iki çeyrek daraldı. ABD ekonomisi, 2008’in genelinde ise, son yedi yılın en düşük oranıyla, yüzde 1.3 büyüdü.

ABD GSYH’nin 2008’in üçüncü çeyreğinde yüzde 0.5 daraldığı, çekirdek PCE ise yüzde 2.4 olduğu açıklanmıştı.

Otosan Üretime Ara Verdi

Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Yücel Yücel, yaptığı açıklamada, global piyasalardaki olumsuz gelişmeler nedeniyle yurt dışı ve yurt içi pazarlarda görülen talep düşüşü dikkate alınarak Ford Otomotiv Sanayi AŞ’de (OTOSAN) Kocaeli Fabrikasında 6 bin 400 işçinin ücretli izne çıkarıldığını ve üretime ara verildiğini bildirdi.

İşçilerin, ücretlerinin ücretlerinin yüzde 76’sının ödenerek izne ayrıldığını, yıllık izin haklarının saklı kaldığını ifade eden Yücel, fabrikada bu yıl yalnızca 5 gün üretim yapıldığını söyledi. Yılın son çeyreğinde üretiminin 2007’nin aynı dönemine göre yüzde 50’den fazla düşmesi nedeniyle istihdam planlarını revize ederek, geçen ay İnönü Fabrikasından 300 çalışanını işten çıkaran şirketin, Kocaeli fabrikasında da 25 Ekim-02 Kasım, 13-27 Kasım ve 20 Aralık-12 Ocak tarihleri arasında üretime ara verilmişti.

GM’de İşten Çıkarma

General Motors’dan (GM) yapılan açıklamada, şirketin, Michigan’daki (Delta Township) fabrikasından 1200 kişinin, Ohio’daki (Lordstown) fabrikasından ise 800 kişinin işini kaybedeceği duyuruldu. Şirket, bu fabrikalardaki bütün vardiyaları, üretimi satışlarla paralel hale getirmek için durdurdu. İşten çıkarmaların yanında, şirket, ABD’deki 15 montaj fabrikasından 9’unda üretimi daha da düşürecek, Kanada’daki bir fabrikasında ise üretim geçici olarak duracak. GM, geçen ay da Kuzey Amerika 20 fabrikayı geçici olarak kapatacağını açıklamıştı.

Chrysler Fabrika Kapattı

Amerikan otomotiv devi Chrysler, Kuzey Amerika kıtasındaki 4 fabrikasını, bugünden itibaren geçici olarak kapatıyor. Chrysler'in Kanada'da, Brampton Ana Fabrikası ile birlikte, Toronto ve Windsor yan ünitelerinde toplam 9 bin 800 işçi çalışıyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.