İtalya'yı sarsan ölüm

İtalya'da 17 yıldır komada bulunan ve ötanazi hakkının simgesi olan Eluana Englaro öldü.

 

İtalya'da, 17 yıldır komada bulunan ve ötanazi hakkı için verilen mücadelenin simgesi haline gelen Eluana Englaro'nun öldüğü açıklandı. Sağlık Bakanı Maurizio Sacconi, suni beslenmesine son verilmeye başlanmasıyla İtalya'da, ötanazi hakkını savunanlarla karşı tezi destekleyenler arasındaki tartışmaların merkezini oluşturan 38 yaşındaki Englaro'nun öldüğünü duyurdu. Yaşadığı trajediyle İtalya'yı ikiye bölen, 1992'de geçirdiği trafik kazasından bu yana komadan kurtulamayan Englaro, Udine'deki hastanede suni beslenmesinin kesilmesinin dördüncü gününde gerçekleşen ölümü, İtalya'yı yasa boğdu.

Eluana'yı da doğrudan ilgilendiren yasa tasarısının parlamento gündeminde alındığı sırada duyulan ölüm haberi üzerine, Senato ve Meclis'te birer dakikalık saygı duruşu yapıldı. Vatikan da Eluana için yayımladığı taziye mesajında suni beslenmenin kesilmiş olmasına sert tepki gösterdi. Silvio Berlusconi önderliğindeki hükümet ise Eluana'nın suni beslenmesinin yeniden başlatılmasını amaçlayan yasa tasarısını çıkarabilmek için zamanla yaptığı yarışı kaybetti. Eluana'nın babası Beppino Englaro, kızının ölümünü La Quiete Polikliniği'nden öğrenmesinin ardından yaptığı kısa açıklamada, "Beni yalnız bırakın. Hiçbir şey demek istemiyorum. Sadece yalnız kalmak istiyorum" diye konuştu.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.