Faciayı pilot önledi

Pilot başarılı olmasaydı, ölü sayısı çok daha fazla olabilirdi.

 

 

Türk Hava Yollarının 1951 sefer sayılı uçağı, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inişte düştü. Hollandalı resmi yetkililer, uçakta 9 kişinin öldüğünü açıkladı. Kimi yetkililere göre uçağın “düşmesi” değil, “zorunlu inişi” söz konusu ve bu zorunlu iniş sırasında pilotun başarılı manevrası, ölü sayısının çok daha fazla olmamasının önüne geçti.

 

 

İstanbul-Amsterdam seferini yaparken, 127 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla Schiphol havaalanına inişte piste ulaşamadan tarlaya düşen uçağın üç parçaya ayrıldığı, uçakta yangın çıkmadığı bildirildi. Kazanın meydana geldiği havaalanında basın toplantısı düzenleyen yetkililer, kazada yaralanan 84 kişinin 11 farklı hastaneye sevk edildiğini söylediler.

 

 

Yetkililer, 6 kişinin durumunun kritik olduğunu, ayrıca 5 kişinin daha ağır yaralı olduğunu kaydettiler. Hollandalı yetkililer, 31 kişinin yaralarının niteliğinin henüz belirlenemediğini ifade ettiler. Hollanda radyosu ölenlerden 3'ünün mürettebattan, 6'sının yolcu olduğunu duyurdu. Hollanda İçişleri Bakanlığının uçak kazasında hayatını kaybedenlerin isimlerini, yakınlarının teşhisinin ardından açıklayacağı bildirildi. Hollandalı yetkililer, uçağın kara kutusunun alındığını ve incelenmesi için Paris'e gönderileceğini açıkladı. Yolcu ve mürettebatın yakınlarının bulunduğu uçak, İstanbul'dan Amsterdam'a gitti. Edinilen bilgiye göre, Hasan Tahsin Arısan'ın kaptan pilotluğunu yaptığı uçakta, Olgay Özgür, Murat Sezer, Figen Eren, Perihan Özden, Ulvi Murat Eskin ve Yasemin Vural, mürettebat olarak bulunuyordu.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.