Felaketten kâra

Çin, Mayıs 2008’de 80 bin kişinin ölümüne neden olan depremde yıkılan bölgeleri turizme açıyor.

 

 

Çin, Mayıs 2008’de 80 bin kişinin ölümüne neden olan depremde yıkılan bölgeleri turizme açıyor. Çin devlet televizyonunda yer alan habere göre, ülkede 12 Mayıs 2008'de meydana gelen ve binlerce evin yıkılmasına neden olan 8,0 büyüklüğündeki depremin yıktığı binalar, bundan böyle günlük turlar ile gezilebilecek. Depremin vurduğu başlıca bölgelerden olan Mianyang'dan bir yetkili yaptığı açıklamada, "turist gruplarının, büyük trajedinin yaşandığı okulların enkazlarını gezebileceğini" söyledi. Yetkili, "Gelen talep üstüne Mianyang yetkilileri, trajedinin yaşandığı bölgelerin görülebileceği bir tur başlatma kararı aldılar." dedi. Bir günlük olması planlanan tur, depremde yıkılan ve enkazında birçok öğrencinin hayatını kaybettiği Beiçuan Lisesi'ni de kapsıyor. 8,0 büyüklüğündeki depremde, Beiçuan bölgesindeki binaların yüzde 80'i yıkılmıştı. Depremin ardından oluşan Tangjiashan Gölü'nde yapılacak bir tekne turu da, bir günlük tura dahil olacak. Tangjiashan Gölü, depremin ardından gelen yağışların, kaya ve toprak kayması sonucu oluşan bir setin arkasında kalması ile oluşmuştu. Tur kapsamında, yerel bir müzede yapılacak olan deprem simülasyonu da yer alacak.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.