İran'ı tehdit görüyor

Obama Irak’ı boşaltacağını söyledi ama İran’ı hala tehdit görüyor.

 

 

ABD Başkanı Barack Obama, ''tehdit oluşturmaya devam etmesi nedeniyle'' İran'a yönelik yaptırımların süresini bir yıl uzattığını açıkladı. Obama, İran'ın, ABD'nin ulusal güvenliğine, dış politikasına ve ekonomisine karşı bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini savunarak, 1995'te Bill Clinton yönetimi ile başlayan yaptırımların rutin şekilde bir yıl daha uzatıldığını belirtti. Yaptırım süresini uzatmasına rağmen, nükleer çalışmaları, Afganistan'daki direnişle mücadele gibi konuları görüşmek üzere İran'la masaya oturabilecekleri mesajını veren Obama, Tahran yönetiminin de bu yönde olumlu adımlar atması gerektiğini ifade etti. Obama yönetimi, bu ay yapılması beklenen Afganistan’la ilgili uluslararası konferansa İran'ı da davet etmeyi düşünüyor. İran, olası teklifin gözden geçirileceğini açıklamıştı. ABD, İran ile diplomatik ilişkilerini, 1979-81 yılları arasındaki rehine krizi sırasında kesmişti.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.