Elektrik çarpmaasın, leylekler yanmasın

Ege’de leylekler için elektrik direklerinin üstlerine yuva yapılıyor.

 

 

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, ''Elektrik Çarpmasın, Leylekler Yanmasın'' projesi kapsamında Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde elektrik direkleri üzerine 18, İzmir'in Selçuk ilçesinde de 8 yeni yuva yapıldığını bildirdi.

Prof. Dr. Sıkı, yaptığı yazılı açıklamada, Sındırgı ve Selçuk ilçelerinde ''Elektrik Çarpmasın, Leylekler Yanmasın'' adıyla yürütülen proje çalışmalarının sonuç verdiğini belirtti. Bu kapsamda elektrik direği üzerine Sındırgı'da 18, Selçuk'ta 8 yeni leylek yuvası yapıldığını ifade eden Sıkı, bu çalışmayı Türkiye'de leylek yuvası bulunan bütün yerlerde hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Proje kapsamında leyleklerin yanmasına neden olan elektrik tellerindeki yuvaların yerine, direklere bu tellerle ilişkisi olmayan, profilden yeni yuvaların yapıldığını bildiren Sıkı, baharın müjdecisi leyleklerin, martın ikinci haftasından itibaren Selçuk ve Sındırgı'ya gelerek yeni yuvalarını kabul ettiklerini kaydetti. Prof. Dr. Sıkı, Sındırgı ve Selçuk yerel yöneticilerinin de destek verdiği bu çevre koruma projesi kapsamında yuvalara yeni leyleklerin gelmesinin, yöre halkını sevindirdiğini belirtti.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.