Bereket kuşlara yaradı

Bu yılki bol yağış, önceki yıllarda kuraklık çeken Nallıhan Kuş Cenneti’ne şifa oldu.

 

 

Ankara ve çevresinde bu yıl yağışların istenilen düzeyde olması, geçtiğimiz yıllar kuraklık nedeniyle suları çekilen Nallıhan Kuş Cenneti'ne ''can suyu'' oldu. Ankara'ya 120 kilometre uzaklıktaki Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesi sınırlarındaki kuş cennetini besleyen Sarıyar Barajı'nda ve Aladağ Çayı'nda su seviyesi yükseldi. Önceki yıllara göre su seviyesi daha erken yükselen kuş cenneti, nisanda başlayacak kuş akınını beklemeye başladı.

Nallıhan Kaymakamı Ömer Toraman, Nallıhan Kuş Cenneti için Sarıyar Baraj Gölü'nün su seviyesinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, ''Barajdaki su seviyesine bağlı olarak kuş cennetindeki su azalıyor ya da artıyor. Bu yılki yağışlar çok iyi, beklediğimizin çok üzerinde. Önceki yıllara göre, bu yıl su seviyesi daha erken yükseldi. Bu, kuşlar için yeterli bir seviye'' dedi.

Sarıyar Barajı'nın şu andaki kot seviyesinin 473.5 metre olduğunu ifade eden Toraman, bu seviyenin geçtiğimiz yaz 463 metre olduğunu kaydetti. Baraj gölünde şu anda 10 metreye varan yükselme olduğuna dikkati çeken Toraman, ''Barajdaki azami kot seviyemiz de 475 metre. Yani su açısından çok zengin bir dönem geçiriyoruz. Çünkü, barajın tamamen dolmasına 1.5 metre kalmış. Ayrıca kuş cennetini besleyen Aladağ Çayı'nda da su seviyesi sevindirici boyutta. Bu sadece enerji ve elektrik üretimi açısından değil, kuşlar, doğal hayat, ekolojik denge açısından da çok sevindirici bir gelişme'' dedi.

Kuş cennetindeki su seviyesinin kuşlar için yeterli olduğunu ve birkaç hafta içinde göçmen kuşların yöreye gelmesini beklediklerini anlatan Toraman, ''Nisan dolaylarında genelde, üreme amacıyla balıkçıllar geliyor. Populasyonu en kalabalık tür balıkçıllar'' dedi.

Söğütlük ve kavaklık olan yerlerde genelde balıkçılların yuva yaptığını belirten Toraman, ''Bu kuşlar besinlerini ve üremelerini burada sağlıyor. Bu bölge, 170'e yakın kuş türünü barındırıyor. Bunların kimi kalıcı, kimi göçmen kuşlar. Üreme için gelenler de var, kalıcı olan türler de mevcut'' diye konuştu.

Kuş Gözlem Merkezi Yenilenecek

Toraman, İl Özel İdaresi aracılığıyla Nallıhan Kuş Cenneti'ndeki Kuş Gözlem Merkezi'ni yenileyeceklerini ifade ederek, şunları kaydetti: ''Çok modern bir kuş gözlem merkezi yapılacak. Çevre ve Orman Bakanlığı, hazırlanan projeyi onayladı. Bu yıl içinde ihalesini yapıp, tesisi bitirmeyi hedefliyoruz. Tamamlandığında, ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayan bir merkez olacak. Bilgilendirme merkezi, ayrıca gruplar için konferans salonu bulunacak. Otoparkıyla kafeteryasıyla insanların rahatlıkla vakit geçirebilecekleri bir yer olacak. Ziyaretçiler, merkezdeki dürbünlerle kuşları daha rahatça gözlemleyebilecek.''

Toraman, Kuş Gözlem Merkezi'ni Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğünün işletmeye devam edeceğini belirtti. Bu yaz mevsiminde de kuş cennetine foto safari düzenlemeyi planladıklarını anlatan Toraman, ''Foto safariyi geleneksel hale getirmeyi istiyoruz'' diye konuştu.

Kaymakam Toraman, kuş cennetinin yanı sıra yöredeki Kız Tepesi'nin de jeolojik yapısıyla hem ziyaretçilerin hem de fotoğraf tutkunlarının ilgisini çektiğini anlattı.

Kuşların üremeleri internetten yayımlanacak

Nallıhan Kaymakamı Ömer Toraman, kuşların üremelerini kamerayla tespit edip Nallıhan Kaymakamlığının internet sitesinde yayımlamayı düşündüklerini bildirdi. Kuş cennetinin sembolünün ''kara leylek'' olduğunu ifade eden Kaymakam Toraman, şu bilgileri verdi:

''Bunlar da göçmen kuş. Göçmen kuşların Türkiye'de üreme amaçlı konakladıkları en önemli yer Nallıhan. Kuş cennetimizin benzerlerinden en ayırt edici özelliği, çok sayıda türün burayı üreme amaçlı kullanması. Önce yuva yapıyor, yumurtluyor, sonra civcivleri büyütüyor. Ardından yavrularla beraber uçuyorlar. Kuş cennetimizde, hem göçmen kuşların hem de yavrularının beslenmesi için uygun bir ortam mevcut.''

Doğal arıtma

Kuş cennetinin kirlenmeye karşı çok titiz bir şekilde korunduğunu da vurgulayan Toraman, şöyle devam etti:

''Kuş cennetinin bitişiğinde Davutoğlan köyü var. Ankara İl Özel İdaresi tarafından, yöreye en yakın yerleşim biri olan bu köye, doğal arıtma ünitesi yapıldı. 2007'nin sonundan bu yana faaliyette olan bu ünite, Ankara'daki köyler arasında ilk olma özelliğini taşıyor. Köyün kanalizasyonu foseptiğe veriliyor, ardından arıtma ünitesine gidiyor. Burada özel bitkiler dikildi. Bu bitkiler aracılıyla doğal arıtma sağlandı.''

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara'ya 120 kilometre uzaklıktaki tarihi İpek Yolu üzerinde, Sakarya Nehri Havzası'nda bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan'ın Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alıyor. 1994'te koruma altına alınan 425 hektar genişliğindeki saha, geçit yapan, kışlayan ve üreyen 168'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli eko sistemlere sahip yörede, pek çok kuş türü beslenip, barınma imkânı buluyor. Soyu tehlikede bulunan kara leylek, Türkiye'de en çok burada görülüyor. Kuş Cenneti'nde, Türkiye'deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gök kuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlar.

Nesli tehlikede bulunan, küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan da burada yaşamaktadır. Gökdoğan'ın Türkiye'de 30 üreme yerinden biri buradadır. Göç zamanı da pek çok tür ve sayıda kuşun ziyaret ettiği alan, kışın binlerce su kuşuna ev sahipliği yapıyor.

Nallıhan Kuş Cenneti'nde en yoğun kuşun bulunduğu mevsim, ilkbahar ve yazın ilk aylarıdır. Jeolojik yapısı ile açık laboratuvar niteliği sunan saha, çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızımsı tabakaların üst üste tekrarlanması ile görsel açıdan da üstün bir peyzaj güzelliğine sahiptir.

İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gelen kuş göç yolu üzerindeki bu alan, ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşların beslenmeleri, dinlenmeleri, barınmaları ve bazı türlerinin de üremeleri için uğrak yeri olarak ön plana çıkıyor. Yöre, İç Anadolu'nun en önemli sulak alanı olarak biliniyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.