Domuz gribi katliam gibi geliyor!

Salgın önlenemezse dünya genelinde 400 bin insanın ölmesinden korkuluyor.

 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, gerekli önlemlerin alınmaması halinde dünyada 7-8 milyon kişinin domuz gribinden etkileneceğini belirtti. Prof. Dr. Yalçın, hastalığın önlenmemesi durumunda ise dünyada yaklaşık 400 bin kişinin domuz gribinden hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Yalçın, ilk olarak Meksika'da görülen ve ardından diğer ülkelerde de görülmeye başlanan domuz gribinin, diğer grip türlerinde olduğu gibi, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, bitkinlik gibi belirtiler verdiğini söyledi.

Domuz gribinin ileri aşamalarında zatürre ve çoklu organ yetmezlikleri görüldüğüne dikkati çeken Prof. Dr. Yalçın, ölümlerin de bu aşamadan sonra gerçekleştiğini ifade etti.

Hastalığın yüzde 1-4 arasında ölümle sonuçlandığını kaydeden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, ''Gerekli önlemlerin alınmaması halinde dünyada 7-8 milyon kişinin domuz gribinden etkileneceği, hastalığın önlenmemesi durumunda da dünyada yaklaşık 400 bin kişinin domuz gribinden hayatını kaybedeceği öngörülüyor'' dedi.

Hastalığın kısa süre içinde çok sayıda ülkede görülmesinin, hastalığın ilk görüldüğü Meksika'ya yapılan seyahatlerin sayısının fazla oluşundan kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Yalçın, her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği Antalya için ise bu ülkeden Antalya'ya turist gelmediği için risk görülmediğini söyledi. Prof. Dr. Yalçın, Antalya'ya turistin daha çok Rusya ve Avrupa ülkelerinden geldiğini, bu ülkelerde henüz domuz gribi riski bulunmadığını ifade etti.

Türkiye'de gribal enfeksiyonlar konusunda yeterli bilincin oluşmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şöyle devam etti:

"ABD'de yılda 35-50 bin kişi grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Bunu Türkiye'ye oranlarsak, yılda 20-30 bin kişinin gribin ardından gelişen komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyebiliriz. Türkiye'de grip aşısı yaptırması gereken nüfus yaklaşık 17 milyon civarında, ülkede satılan grip aşısı sayısı ise 3 milyonu geçmiyor."

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.