Manyas gölü diriliyor

Kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan Manyas Gölü'nde, su seviyesi yükseldi.

 

 

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan Manyas Gölü ve Kuş Cenneti'nde kuraklıktan kaynaklanan sorunların bertaraf edildiği bildirildi.

Kuraklığın Türkiye'yi ciddi anlamda etkilediği 2007 yılında suları çekilen, derinliği azalan gölde bir dönem su miktarı 92 milyon metreküpe kadar gerilemiş, konaklayan kuş türünün 27'ye kadar indiği göldeki canlılık önemli ölçüde azalmıştı.

Ancak, bu yıl bahar dönemi yağışlarıyla birlikte su miktarı açısından eski günlerine dönen, tam kapasite doluluğa ulaşan Manyas Gölü'ne yaz aylarında yine 200 türün üzerinde, milyonlarca kuşun gelmesi bekleniyor. Bölge turizmi ve tarımı açısından büyük önem taşıyan gölde bir daha benzer sıkıntılar yaşanmayacağı belirtiliyor.

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Manyas Gölü'nde ideal seviyeye ulaşıldığını, artık su konusunda bir risk kalmadığını söyledi.

Kurak yıllarda en yüksek kotun minimum seviyelerin bile altına indiğini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:

"Şu anda gönde 600 milyon metreküpe yakın su bulunuyor. Bölge eski canlılığına kavuştu. 'gölün sigortası' olarak nitelendirilen Manyas Barajı devreye girdi. 1994 yılında temeli atılan baraj, geçen yıl 17 Martta su tutmaya başladı. Bu yıl ise tam kapasite ile hizmet veriyor. 404 milyon metreküp kapasiteli gölde şu anda 300 milyon metreküp su var. Manyas Gölü'nde su istenen seviyelerin altına indiği anda kapakları açabiliriz.''
Yetkililer, barajın önümüzdeki yıllarda Manyas Gölü'nde doğal hayatın devamlılığı için gereken suyun kontrolünü sağlayacağını belirterek, ''artık göle fazla gelen su boşa akıp gitmeyecek. Barajda biriktirerek miktarı sürekli kontrol altında tutacağız. Göldeki suyun artması ve azalması durumlarında direkt müdahale imkanımız var. Gelecekte gölle ilgili ciddi sıkıntı yaşanmasını beklemiyoruz" dedi.

Manyas Kuş gölü

Alman Profesör Curt Kosswig ve eşi Leonore Kosswig tarafından 1939 yılında keşfedilen toplam 64 hektarlık alana sahip Manyas Kuş Gölü ve Cenneti, 1959 yılında Bakanlar Kurulunca milli park ilan edildi.

Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında olan Manyas Kuş Gölü ve Cenneti, 1976 yılında Avrupa Konseyi tarafından tabiatın en iyi korunduğu yerlere verilen ''A'' sınıfı diploma ile ödüllendirildi. Her 5 yılda bir yenilenen Kuş Cenneti'nin diploması, 2001 yılında çevre kirliliği nedeniyle askıya alındı. Çevre ve Orman Bakanlığı ile diğer kuruluşların gerekli önlemleri alması sonucu diploma 2005'te yenilendi.

Her yıl 200'ün üzerinde türde 2-3 milyon civarında kuşun geldiği Manyas Gölü'nde, sazan, yayın, turna ve kefal gibi 20'den fazla balık türünün yanı sıra tatlı su ıstakozu, yeşil kurbağa ve ağaç kurbağası gibi nadir görülen canlılar da bulunuyor.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.