Böceklerimizi tanıyalım

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Türkiye'deki böcek türlerinin belirlenmesi için çalışma başlattı.

 

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından yürütülen bir çalışmada, Türkiye'de yaşayan böcek türlerinin belirlenmesine başlandı.

YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhabbet Kemal Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şimdiye kadar Türkiye'deki ve dünyadaki kelebek ve güve türleri üzerinde çalıştıklarını belirterek, bu çalışmalar sırasında Türkiye'deki böcek türlerini topluca ve kapsamlı olarak ortaya koyan herhangi bir çalışmanın bulunmadığını tespit ettiklerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Koçak, komşu ülkelerden Macaristan'ın, Türkiye kadar zengin bir coğrafi yapı, bitki örtüsü ve iklime sahip olmamasına rağmen sinek takımından 7 bin tür belirlediklerini ifade ederek, ''Ancak Türkiye'de tespit edilen sinek türü sayısı sadece 1200 civarındadır'' dedi.

Böcek grubunda sinekler gibi incelenmesi gereken çok sayıda türün bulunduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Koçak, ''Türkiye'de 50 binden fazla böcek türünden söz etmek hiç de abartı değildir'' diye konuştu.

Çalışma kapsamında bütün yerli ve yabancı bilim adamlarının yayınlarını taradıklarını ve bugün itibariyle 10 bin 500 türe ait bir bilimsel isim listesini ortaya çıkardıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Koçak, birçok bilim adamının birlikte çalışması gerektiği bir konuda, Prof. Dr. Ahmet Koçak başkanlığında ilk adımı attıklarını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Muhabbet Kemal Koçak, Türkiye'nin böcek faunasını ortaya koymak üzere bu çalışmayı başlattıklarını anlatarak, ''Bu uzun yıllar sürecek ve yüzlerde bilim adamını kapsayacak geniş bir çalışmadır'' dedi.

Türkiye'nin böcek faunasının ortaya çıkmasının ardından bunların insan ve çevre ile olan ilişkilerinin ve yaşadıkları alanların da belirleneceğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Koçak, Türkiye'de yaklaşık 50 binden fazla böcek türünün bulunduğunu tahmin ettiklerini, ancak bu türlerin sadece kendi çabaları ile ortaya konamayacağını vurguladı.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.