Dişçi korkusuna hipnozlu çözüm

Bir diş hekimi, tıbbi hipnoz yöntemiyle hastalarının korkularını büyük oranda azaltıyor.

 

 

Konya'da bir doktor, hastaların diş hekimi korkularını, uyguladığı tıbbi hipnoz yöntemiyle büyük oranda azaltıyor.

Diş Hekimi Şaban Harun, insanların çoğunun diş çekimi ve tedavisinde diş hekimlerinden korktuğunu, bu yüzden dişlerin tamamen kullanılamaz hale geldiğinde bir doktora başvurulduğunu söyledi.

Kendisinin de çocukluğunda diş hekiminden korktuğunu, ancak buna rağmen üniversite sınavında bir üniversitenin diş hekimliği fakültesini kazandığını belirten Harun, şöyle dedi:

"15 yıllık diş hekimiyim. İnsanlar gerçekten diş hekiminden korkuyor. Genelde çocuklara diş hekimine gitmeden önce 'Korkma canın acımayacak' gibi cümleler kuruluyor. Çocuk, bunu 'gittiğimde kesin canım acıyacak' şeklinde anlıyor. Bu durum psikolojiktir. Daha sonra hayat boyu bu korku devam ediyor."

İnsanlardaki dişçi koltuğu korkusunu çok iyi anlayabildiğini ifade eden Harun, şunları kaydetti:

"Bu konuda sürekli bir çalışma halindeyim. Yeri geldiğinde psikologlara bile danışıyorum. En son 5 yıl önce hipnozla tanıştım. Tıbbi hipnoz ileri bilgileri ve pratik uygulamaları kursu aldım. Ayrıca hipnoz konusunda özel eğitim aldım. Bu konuda belgem var. Hipnoz gerçekten çok farklı bir konu. Zaman zaman diş hekimi korkusu olan hastalarımda uyguluyorum. Hasta şuurunu yitirmeden yapılan hipnoz, hastayla doktor arasında bir güven duygusu oluşturuyor. Bu da hastanın korkularını yenmesini sağlıyor."

Hipnozla ağrıya karşı direnç arttırılıyor

Hastayla güvenli bir iletişim kurulmadan yapılan operasyonların ileride bir tramvaya neden olabileceğini bildiren Şaban Harun, hipnozla iyi bir iletişim kurulduğu gibi, hastanın ağrıya karşı direncinin arttığını, küçük ağrıları hissetmediğini söyledi.

Harun, hipnozun doğa üstü bir şey olarak algılanmaması gerektiğini kendisinin bunu bir iletişim aracı olarak kullandığını belirterek, şöyle devam etti:

"Hipnozla korkular tamamen giderilmiyor. Ancak bilinç altındaki birtakım korkular, yer değiştirmiş oluyor. Normal iletişim olarak kullandığım hipnoz sayesinde fark ettim ki diş hekimine gelmekten çekinen hastaların birçoğunun korkuları büyük oranda azalıyor. Şimdi uygun gördüğüm tedavilerde hipnozla iletişim kurmaya devam ediyorum."

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.