İmplant tedavisinde sünger doku mucizesi

Yeni tedavi yöntemi, implantın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

 

 

Ağızda sinüs boşluklarındaki kemik kayıplarının sünger doku kullanılarak elde edilen canlı yapıyla tamir edilmesi sayesinde implantın daha uzun ömürlü olduğu bildirildi.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, implant tedavisinde, ağızda sinüs boşluklarındaki kemik kayıplarında yeniden kemik oluşumunun sağlanabilmesi için ''Platal Rich Plazma'' adı verilen yöntemin son 1 yıldır rutin olarak uygulanmaya başlandığını söyledi.

Önceki yöntemde, hastanın kendisinden alınan dokunun veya sentetik kemik tozlarının kullanıldığını anlatan Özzeybek, şunları kaydetti:

"Sinüs tabanının ameliyatla yükseltilerek kişiden alınan kemik veya sentetik tozların oluşan boşluğa yerleştirildiği eski yöntem, hem hasta açısından zahmetliydi hem de kemik kalitesi düşüktü. Oysa yeni yöntemle oluşturulan kemiğin yüzde 98'i canlı. Kemiğin canlı olması, ileride meydana gelebilecek kemik erimesini engelliyor. Bu da implantın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor."

Yakın bir zamanda çenenin diğer bölümlerindeki kemik kayıplarının giderilmesinde de uygulanması öngörülen yöntemle süngerimsi bir maddeye hastanın kendi kanı ve kemik büyüme proteinleri karıştırılarak hazırlanan jelin sinüs boşluğuna yerleştirildiğini kaydeden Özzeybek, ''Bu jel 6 ay sonra kemik haline geliyor. Bu da sinüs bölgesinde 10-12 milimetre genişliğinde canlı kemik oluşumu sağlıyor'' şeklinde konuştu.

Tam dişsizlikte yeni tedavi

Özzeybek, implant tedavisindeki yeni yöntemlerden birinin de tam dişsizlikte uygulanan ''All on 4'' yöntemi olduğunu bildirdi.

Tam dişsizlikte başvurulan bu tedavide alt ve üst çeneye uygulanan 4'er implanta sabit protez takıldığını kaydeden Özzeybek, yaygın tedavide ise tek çene için en az 6-7 implant yerleştirmek gerektirdiğini söyledi.

Mevcut yöntemde implantların düz ve birbirine olabildiğince paralel yerleştirildiğini belirten Özzeybek, yeni yöntemde ise boyları daha uzun olan yanlardaki implantlardan 2'sinin farklı açılarda yerleştirildiğini, bunun da implant sayısını azalttığını anlattı.

İleri derecede erimiş kemik kayıplarında başarılı sonuçlar alındığı ve daha az cerrahi müdahale gerektirdiği için bunun hastalar tarafından tercih edilen bir yöntem olmaya başladığını ifade eden Özzeybek, ''Yaygın yöntemde aşırı kemik kaybının olduğu durumlarda öncelikle bu kaybın giderilmesi gerekiyor. Oysa bu yöntemde hasta kemik kaybı giderilmeden de protezine kavuşabildiği gibi, tedavi daha az sayıdaki implantla başarıya ulaşıyor'' dedi.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.