Dağdan gelip bağdakini...

Süveyş Kanalı'ndan Akdeniz'e giren balıklar, yerli balıkları kovuyor.

 

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Musa Sarı, Akdeniz ve Ege'deki balık çeşitliliğinin giderek değiştiğini, Süveyş Kanalı'ndan giren egzotik balık türlerinin yerli balık türleri üzerinde baskı kurması nedeniyle pek çok balık türünün daha derin bölgelere göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Doç. Dr. Hasan Musa Sarı, Türkiye'de açık sularda balık çeşitliliğinin son 100 yıl içerisinde önemli ölçüde değiştiğini belirtti. Süveyş Kanalı'nın açılmasının ardından zamanla Akdeniz'e giriş yapan uzak doğu kökenli egzotik balık türlerinin, giderek baskın ırk olmaya başladığını kaydeden Doç. Dr. Sarı, şu bilgileri verdi:

"Dünya üzerindeki açık sularda balık ırkları zamanla yer değiştirir. İklimsel ve deniz sularındaki yaşam koşullarındaki değişiklikler nedeniyle balık türleri, farklı bölgelerde yaşam alanları bulur. Özellikle 100 yıl kadar önce Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla uzak doğu kökenli bazı egzotik balık türleri, Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçiş yaptı. Zamanla sayıları artan bu balık türleri, artık Akdeniz'in tamamında görülüyorlar. Ege Denizi ve Akdeniz'de yeni tür balıkları görüyoruz. Bu balık türleri üreme çeşitleri, daha sert ve güçlü balıklar olmaları nedeniyle yerli balık türleri üzerinde baskı kuruyorlar. 'Paşa barbunu, zurna, sokar' gibi balıklar, egzotik balıklar yüzünden yaşam alanlarını değiştiriyor. Kimi balık türleri daha derinlere inerken, kimileri başka bölgelere göç ediyor."

Balıkçılık etkileniyor

Egzotik balık türlerinin sıcaklık değerleri yüzünden Marmara ve Karadeniz'de görülmediğini, ancak tehlikenin Akdeniz'de arttığını öne süren Doç. Dr. Hasan Musa Sarı, balıkçılığın zamanla bu durumdan olumsuz etkileneceğini söyledi.

Egzotik balık türlerinin yapay su ortamlarında çeşitlendiğini, daha dirençli balıklar olmalarının yanı sıra ekonomik değerlerinin yüksek olmadığını belirten Doç. Dr. Sarı, ''Akdeniz'e giriş yapan bu egzotik balık türleri, ekonomik değerleri düşük balıklar. Bu yüzden zamanla balıkçılarımız bu durumdan olumsuz etkilenecek'' dedi.

Sorunun sadece Türkiye'yi ilgilendirmediğini, Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerin durumun farkında olduklarını belirten Doç. Dr. Sarı, ''Kıyılarımızda hiç görmediğimiz balık türlerini ve canlıları görmeye başladık. Bunda elbet küresel ısınmanın da rolü var. Belki 100 yıl sonra durum çok daha farklı olacak'' diye konuştu.

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.