Kapsama alanının dışı kalmayacak

2010 sonunda Türkiye'de kapsanamayan yol ve yerleşim yeri kalmayacak.

 

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülecek bir çalışma ile nüfusu 500'ün altında olan yerleşim yerlerinin, 2010 sonunda kapsama alanına alınacağını belirterek, ''2010 sonunda Türkiye'de kapsanamayan yol ve yerleşim yeri kalmayacak'' dedi.

BTK Başkanı Acarer, İkinci Nesil (2N) imtiyaz sözleşmesinde, nüfusu 10 binin üzerinde olan yerlerin kapsama alanında olmasına dair hüküm bulunduğunu hatırlattı. İmtiyaz sözleşmesinde olmamasına rağmen, sorumlu olmadıkları halde operatörlerin kapsama için yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getiren Acarer, ''Sözleşmeye göre, işletmeciler, 9 bin 999 nüfusu olan bir yerleşim yerine mobil haberleşmeyi götürmeyebilirler ama işletmeciler binin altında nüfusu olan bazı yerleri bile mobil haberleşme kapsama alanına aldılar'' diye konuştu.

Nüfusu 500 ile 1000 arasındaki yerleşim yerlerinin sadece 172'sinin kapsama alanında olmadığına işaret eden Acarer, GSM işletmecilerinin söz konusu 172 yerleşim yerinin kapsama alanına alınmasına yönelik çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlayacağını vurguladı.

Eylül sonu itibariyle Türkiye coğrafyasının yüzde 84,7'sinin kapsama alanında olduğunu ifade eden Acarer, ''Türkiye nüfusunun yüzde 99'u kapsama alanında'' dedi.

Nüfusu 500'ün altında olan yerler

Acarer, Ulaştırma Bakanlığının nüfusu 500'ün altında olan yerleşim yerlerini, kapsama alanına alınması konusunda ''yatırım açısından ekonomik olmayan yerler'' olarak tespit ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Nüfusu 500'ün altında olan yerlere yatırım yapmak ekonomik değil. GSM işletmeleri sonuçta özel şirketler, gelir-giderleri var. Bu konuda bir çözüm bulmak amacıyla bir çalışma başlattık. Bu yıl sonunda, kapsama alanında yerleşim yerlerinin listesini çıkaracağız. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülecek bir çalışmayla nüfusu 500'ün altında olan yerleşim yerleri, 2010 sonunda kapsama alanına alınacak. Söz konusu yerleşim yerlerine kurulacak sistemlerin maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak. 2010 sonunda, insan yaşamının olduğu her yer kapsama alanına girecek. Ayrıca, demiryolları, otoyollar, bölünmüş yollar ve devlet yollarının güzergahlarını da kapsama alanına almak istiyoruz. Böylece, 2010 sonunda Türkiye'de kapsanamayan yol ve yerleşim yeri kalmayacak."

 

 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.