Enfeksiyon kontrolü bazı yeni teknolojiler için yetersiz

Enfeksiyon kontrolü klinisyenlerin belli bir teknolojiyi tercih etmesinde önemli bir rol oynamalıdır ve bazı yeni teknolojilerin yetersiz enfeksiyon kontrolüne sahip olduğunu da fark etmelidirler.

 


Ofis ekipmanımızın tasarımında temizlik önemli bir etken haline gelmektedir. Donanımlar artan şekilde daha temizlenebilir, yumuşak ve daha mikropsuz bir görünümde tasarlanmaktadır. Yüzeylerin bazen geçirimsiz bariyerlerle korunması gereklidir, çünkü yüzeyde gözle görülür bir bozukluk olmasa da ekipmanlar zarar görebilir.

Tekrar kullanılacak ve sterilize edilecek ekipmanların bazı ana bileşenlere sahip olması gerekir. İlk olarak, dış yüzeye, şekline ve dış malzemesine bakın ve bu ekipmanın dezenfekte edilmesini ve bakımını düşünün. Düğmelere ve kontrollere dikkat edin: mikropsuzluğu arttırmak için düzgün yüzeye sahip olmalı veya el ile kumanda gerektirmemelidir. Ekipmana su hattı veya hava hattı kontaminasyonu gibi potansiyel dahili kontaminasyonları kontrol etme düşüncesiyle bakın. Hasta bakım ekipmanının çıkarılabilen bileşenleri sterilize edilebilmeli veya tek kullanımlık malzemeden yapılmış olmalıdır. Tek kullanımlık bileşenler çapraz-kontaminasyon potansiyelini ortadan kaldırır.

İmalatçı ekipman bakım talimatında bilgiler verir, ancak genellikle bu talimatlar korunmasına yönelik olup tavsiye edilen enfeksiyon kontrolü standartlarına her zaman uygun olmayabilir. Örneğin, imalatçı ağız içine giren ürünün alkol kullanılarak temizlenmesini önerebilir. Ancak izopropil alkol ile ürünü basit şekilde temizlemenin, yüzey temizliği ve dezenfeksiyonu açısından kabul edilebilir bir yöntem olmadığını biliyoruz. Bu durumda bir ikilem ile karşılaşırsınız. Bazıları airotor veya mikromotor gibi cihazlarda yüzey dezenfektanı içeren spreyi deneyebilir, bu el aletlerinin dahili mekanizmasına sızacak ve sonuçta bozulmasına yol açacaktır. Ekipmanımızla ilgili olarak yanlış yollara sapabiliriz, bu yüzden neyi sormamız gerektiğini bilmeliyiz.

Elektronik iletişim ve kayıtlar ve diğer elektronik ekipmanlar ofis içinde probleme neden olabilir. Elektronik ekipman çok sayıda arabirim mekanizmasına sahiptir. Klavyeler dokunduğumuzda kontaminasyon bulaştırabilir. Klavye üzerine geçirimsiz bir bariyerin yerleştirilmesi ve ara sıra bariyerin değiştirilmesi kontaminasyon riskini azaltabilir. Diğer bir seçenekse temizlenebilir bir klavye satın almaktır. Elektronik ekipmanımızın parçaları sprey sıçramasına karşı hassastır, bu yüzden doğru yere yerleştirilmesi gerekir. Örneğin, herkesin görmesi gereken bir ekran, kontamine olamayacağı ve insanların dokunmak zorunda kalmayacağı yol üstü olmayan bir yere yerleştirilmelidir. Ekranın önüne, fiziksel olarak onu koruyacak ve potansiyel çapraz kontaminasyonu azaltacak Pleksiglas tabakası yerleştirebilirsiniz.

Her ne kadar dişhekimliği muayenehanelerinde, bariz şekilde çapraz bulaşma potansiyeline sahip kağıt çizelgelerden uzaklaşılıyor olsa da, bütün mikropsuzluk unsurlarını karşılayabilecek veya karşılayamayacak elektronik cihazlara geçiş yapıyoruz. Örneğin, hastanın ağzının içine giren dijital aletler kullanıyoruz. Bunlar yarı-kritik ürünlerdir ve henüz sterilize edilemiyor. Klinisyen, teknoloji daha iyi bir çözüm buluncaya kadar –mesela belki sterilize edilebilir sensör veya tek kullanımlık sensör gibi- enfeksiyon kontrolü standartlarından fedakarlık etmenin ne kadar iyi olacağı konusunda karar vermek durumunda bırakılıyor. O zamana kadar, doktor mükemmel olmayan teknik hassaslığa sahip işlem kombinasyonu kullanmak zorunda kalıyor. Hastada kullanımdan önce, ürünün temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gereklidir ve sonrasında bariyer yerleştirilmelidir. Hastada kullanıldıktan sonra, yeni bir bariyer kullanılmadan önce ürün tekrar temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Yarı-kritik olmayan ve ağız içine girmeyen, ışık kolu gibi diğer klinik yüzeyler içinse basit şekilde bariyeri çıkarıyoruz ve yeni bir bariyer yerleştiriyoruz, ve o yüzeyi periyodik olarak temizliyoruz.

Ağız içine giren yeni teknolojilerden bazıları, yarı-kritik ürünlerin sahip olduğu enfeksiyon kontrolü standartları konusunda bilinçli olan doktorlar açısından gerçek bir ikilem yaratıyor. Örneğin, bazı yeni lazer ekipmanında lazer ışınının yönlendirilmesi için kullanılan plastik kaplı el aletleri bulunmaktadır. Cihaz ile işiniz bittiğinde, sizden sadece küçük kaplamayı çıkarmanız ve kesmeniz isteniyor. İmalatçı bu noktada cihazın yeniden kullanımını öneriyor. Ancak siz kontaminasyon oluşabileceğini biliyorsunuz. Her ne kadar cihaz içinden su gelmiyor olsa da, o boşlukta fiziksel bir kontaminasyon olabileceğini biliyorsunuz. Bu çözülmesi gereken yetersiz bir enfeksiyon kontrolü durumudur. Doktorlar bu yetersiz durumları fark etmeli ve ofisleri için yeni bir teknolojiyi değerlendirirken “enfeksiyon kontrolü” açısından düşünmelidir. Diğer tüm ekipmanları için uyguladığı kriterleri uygulamalı ve doğru soruları sormalıdır. Yeni ekipman alacakları zaman, yapacakları seçimde enfeksiyon kontrolü nedenin bir parçasını oluşturmalıdır.

Makale Bilgileri

Yazar: Nancy Andrews

Makale Adı: Office Design: Infection Control Considerations for Office Equipment


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.