Enfeksiyon Kontrolünü Ofis Estetiği ile bütünleştirin

Yeni bir diş muayenehanesinin estetik hedefi belirlendikten sonra enfeksiyon kontrolü gereksinimleri tayin edilebilir ve ofis için tasarlanan çeşitli alanlara dahil edilebilir.

 


Ofis tasarımı estetik hedefi de içermelidir, zira eğer tasarımcı başlangıçta herkesin ne istediğini anlamazsa, tasarımcı ve ofis personeli bu konuda anlaşamayabilir. Estetik hedef belirlenir belirlenmez, farklı alanların tasarımı ile karşılaştırılarak enfeksiyon kontrol gereksinimleri tayin edilebilir. Tasarım ve enfeksiyon kontrolü gereksinimlerinin içerisine estetik bir hedefin dahil edilmesi birkaç yolla yapılabilir. Bazı insanlara soğuk, kaba gelebilecek bir tasarıma sahip ve çekici olmayan sert yüzeyler, beyaz duvarlar ve çıplak aydınlatma içeren ofisler varıdır, bu özelliklerin hepsi bütün ofisin havasını oluşturur. Çoğu kişi de, umumi alan olarak hastalarını ev sıcaklığına sahip yumuşak bir ortamda karşılamak ve daha sonra onları kan sıçraması, sprey, kontaminasyon ve sık yapılan mikropsuzlaştırma işlemleri ile kolaylıkla başa çıkılabilen klinik mekana götürmek ister.

Bu nedenle, ofis için yüzey malzemesi seçiminde, en yüksek enfeksiyon kontrolü gerektiren alanlar için bulabileceğiniz en kolay temizlenebilen yüzeyleri seçiniz. Bu yüzeylerin dayanıklı olması ve sürekli tekrarlanan temizlik ve dezenfekte işlemlerinde yıpranmaması gereklidir. Ancak diğer alanlarda daha yumuşak ve belki de hastalarınıza daha çekici gelecek dokuları seçilmelidir, bunlar gerektiğinde kolayca temizlenebilen hastane-tasarımı malzemelerden seçilmelidir

Zemine tekstil konulmalı mıdır? Kaba tüylü bir halı istemeyeceksiniz, çünkü bunu temizlemeniz zor olacaktır. Hem mikropsuzluk gerçeği hem de bunun algılanışı önemlidir ve her adımda göz önünde tutulmalıdır. İlaveten, duvar ve zemin yüzeylerine uygulanan malzemeleri de dikkatle incelemeliyiz, gazı dışarı veren, uçucu organik bileşikler ve/veya çeşitli yapışkan madde içeren malzemelere karşı dikkatli olmalıyız. Genel ofis ortamı gibi basit ortamlarda gazın açığa çıkması yeterince kötü bir durumdur. Bunlara dişçilik muayenehanesindeki temizlik maddelerini, dezenfektanları ve aerosolleştirme rutubetini de eklediğinizde bu malzemelerde küflenme olduğunu ve gaz çıkışının arttığını görebilirsiniz. Bütün malzeme seçimleri için detaylı şekilde düşünülmelidir. Diş hekimi tasarımcıya her odada neler olacağını açıkladığında, bu işlem kolaylaşabilir. Bu sayede tasarımcı kolaylıkla temizlenebilecek malzemeleri seçebilmelidir.

Makale Bilgileri

Yazar: Nancy Andrews RDH BS

Makale adı: Office Design Material Selections for the Dental Office

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.