Alet kasetleri önemli avantajlar sunuyor

Uygun şekilde kullanıldığında alet kasetleri, hem muayenehanede hem de hastalarda tekrar kullanım için aletleri işleme tabi tutarken, organizasyonda, güvenlik açısından ve enfeksiyon kontrolünde iyileşme sağlayabilir.

 

 

Sterilizasyondan önce aletlerin ambalajlanmasının amacı, sterilizatörden çıkarıldıktan sonra ve saklama sırasında aletleri kontaminasyondan korumaktır. Bu nedenle, sterilizatöre yerleştirilmeden önce aletler ambalajlanmalı ve saklama sürecinde sterilliğin sağlanması için kaliteli ambalaj malzemesi kullanılmalıdır. Ambalaj malzemesinin aynı zamanda kullanılan sterilizasyon tipine –buhar otoklavı, kuru ısı veya doymamış kimyasal buhar sterilizatörü-uygun şekilde tasarlanmış olması da gereklidir. Ambalaj malzemeleri Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından da temin edilmektedir. Otoklavda yaygın şekilde kullanılan kağıt-plastik karışımlı ambalajlar kuru ısı sterilizatörüne konduğunda kolaylıkla yanabilir. Uygun olmayan ambalaj malzemesi, sterilizasyon maddesinin ambalaj malzemesinden geçmesini önleyerek sterilizasyonu tehlikeye atabilir. Bu nedenle, ürün delikli olmayan kaset gibi kapalı bir teknede sterilize edildiğinde, sterilizasyon maddesi ambalaj içeriğine ulaşamayabilir. Ambalaj malzemesinin aynı zamanda sterilize edilen ürüne de uygun olması gerekir. Araştırma çubuğu gibi keskin aletler kağıt-plastik kaplamalı ambalajı kolaylıkla delebilir. Kaplamalı ambalajın içine fazla sayıda aletin de yerleştirilmesi kolayca yırtılmasına neden olabilir.

Aletleri gruplar halinde düzenlemek amacıyla, alet kasetleri hastanelerde uzun yıllar boyunca kullanıldı ve artık muayenehanelerde de daha çok kullanılmaya başlıyor. Alet kasetleri uygun şekilde kullanıldığında, hem muayenehanede hem de hastalarda tekrar kullanım için aletleri işleme tabi tutarken, organizasyonda, güvenlik açısından ve enfeksiyon kontrolünde iyileşme sağlayabilir. Kasetler, koltukta yapılan işlemden temizliğe, durulama ve kurutmaya ve sterilizasyona kadar, belirli bir işlem için aletleri bir arada tutabilir. Diş tedavisinin tamamlanmasından sonra, aletler kaset içinde düzenlenir ve kaset içinde alt işleme alanına getirilir. Kaset bir ünite şeklinde ultrasonik temizleyiciye doğrudan yerleştirilebilir. Bu nedenle, kaset sistemi ile temizlik, sterilizasyon sonrası ve bir sonraki işlem için hazırlık süreleri azalmaktadır. Farklı kaset tipleri mevcuttur. Bu kasetlerin temizliği, ambalajı ve sterilizasyonu için imalatçının tavsiyelerine uyulmalıdır. Delikli kasetler tercih edilmelidir, çünkü tamamen kapalı tekneler buharın veya kimyasal buharın içeriğe ulaşmasına izin vermeyebilir.

Sterilizasyondan önce ambalajlanmadıysa, saklama sırasında içerik kasetler delikli olduğu için steril kalmayacaktır. Kaseti ambalajlamadan önce, ambalaj malzemesinin şeffaf olup olmadığını anlamak için aletler arasına dahili kimyasal bir gösterge yerleştirmelisiniz veya opak ambalaj malzemesi kullanılıp kullanılmadığını görmek için ambalaj üzerine harici bir gösterge yerleştirmelisiniz.

 Makale Bilgileri:

Yazar: Jennifer A Harte, MS

Makale adı: Instrument Processing: Packaging Instruments for Sterilization.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.