Nano Yapılı ve Sıkıştırılabilir Kompozitler

Sinif II Restorasyonlarinda Daha Iyi Performans Gösterebilir

Genel Bilgiler: Çürük yüzeyindeki adaptasyonu arttirmak için kullanilan, farkli akiskanliga sahip kompozit reçinenin, açik bir yarari görülmemistir.

Incelenen Makale: Monterio PM, Manso MC, et al. Two-Year Clinical Evaluation of Packable and Nanostructured Resin-Based Composites Placed With Two Techniques. J Am Dent Assoc 2010; 141(March): 319-329.

Geçmis deneyimler: Arka dislere iliskin direkt kompozit yöntemi, Sinif II restorasyonlari arasinda yaygindir. Bu restorasyonlarin yasam süresi, kullanilan materyalin çesidi ve yerlestirme teknigi de dâhil olmak üzere pek çok faktöre baglidir. Yüksek yogunluklu kompozit reçine, sikistirilabilir reçine olarak adlandirilir ve daha kolay yerlestirilip, komsu dislerle daha iyi kontak saglar. Düsük yogunluklu reçineler, adaptasyonu arttirmak için yapilan çeperi çizme isleminde kullanilir ve esneklik seviyesi düsük tampon görevini görür. Düzlemden sapan inkremental yerlestirme, genelde polimerlesmenin büzüsme miktarini azaltmak için kullanilir.

Hedef: Bu klinik deneme, 2 yildan yasli Sinif II restorasyonlarinda performans gösteren 2 farkli inkremental dolgu metodunu ve farkli yogunluktaki 2 farkli kompozit reçinesinin kullanimini göstermek için yapilmistir.

Metot: Küçük azidislerinde D3 derecesinde çürük lezyonlari bulunan, oklüzal ve proksimal kontagi mevcut, periodontal ve pulpal sikayeti olmayan yetiskin hastalar seçildi. Cinsiyet, yas, evde bakimlari ve sigara kullanimina dair bilgileri not edildi. Sinif II restorasyona sahip 105 hasta rastgele olarak 3 gruba ayrildi. Grup A’ da oblik inkremental yöntemle yerlestirilen nanohibrit bir kompozit (Ceram X mono-Dentsply), Grup B’ de modifiye edilmis inkremental teknikle yerlestirilen Cream X mono ve ardindan sikistirilabilir kompozit olan SureFil-Dentsply kullanildi. Grup C’ de ise SureFil, oblik inkremental teknikle yerlestirildi. Modifiye edilmis inkremental teknik, diseti tabanina nanohibrit materyalin yerlestirilmesinin ardindan önceki polimerlesmenin akisini saglayan ilk tabakanin olusmasi için yapilan yüksek akiskanliga sahip kompozitin yayilmasini kapsayan yöntemdir. Bu restorasyon nanohibrit bir materyal ile sonlandirilir. Yine bu restorasyon, Amerikan Halk Sagligi Dairesi’nin 1 ve 2 yil temel alinarak modifiye edilmis kriterlerine göre degerlendirilmistir.

Sonuçlar: Deneysel gruplarin basarilarina bakildiginda %97 ile %100 arasinda yayilmis bir basari ve istatistiksel olarak gruplar arasinda belirgin bir farklilik görülmemistir. 2 yillik bu zaman diliminde, bölgesel bütünlüge ve dis üzerinde hazirlanmis bir kavitenin duvarinin dis yüzeyi ile olusturdugu kenarda olusan renk kaybina bakilarak, basari açisindan B grubunda ufak da olsa daha düsük bir sonuç gözlenmistir. Bu belirtiler sigara kullanan hastalar arasinda açikça gözlenmistir.

Sonuç: Modifiye edilmis inkrement teknigiyle yerlestirilen tüm materyallerin oldugu kadar, oblik inkremental teknikle yerlestirilen materyaller de Sinif II durumlarinda uygulanan klinik operasyondan 2 yil sonra bile tatmin edici bir performans göstermistir. Inkremental yerlestirme ile modifiye edilmis akiskanin kenarsal bütünlügü 2 yil sonra azalmistir.

Arastirmacinin Yorumu: Düsük akiskanliga sahip materyal yerine, akiskanligi yüksek metal kullanma konsepti genelde impresyon teknigi olarak sezgisel yapilan proksimal hazirliklarda uygulanabilir. Bu çalismada gruplarda tatmin edici bir basari görülse de, 2 senenin sonunda kenarsal bütünlükte azalma ve renk degisimi gözlenmistir. Ayni restorasyon içinde 2 farkli madde kullanmanin karmasasi, bunun belirgin bir fayda saglamamasi ve düsük performansindan ötürü bu çalisma, bu teknigi desteklememektedir.

Inceleyen: Daniel E. Wilson, DDS

E-mail: patmon@ufp.edu.pt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.