Post Kor Sistemler, Çesitlerine Göre Farkli Basari Oranlari Göstermektedir

Genel Bilgiler: Pek çok post kor materyali ve uygulama teknigi olmasina ragmen bunlardan uygun olanin seçimi, özel klinik durumlarina göre belirlenmelidir.

Incelenen Makale: Terry DA, Swift EJ. Post-and-Cores: Past to Present. Dent Today 2010; 29 (January): 132-135.
Geçmis Deneyimler: Post kor sistemlerin bazilari 2 asirdir kullanilan metotlardir. Dökme post kor sistemler, zamanla yerlerini tek parça post kronlara birakmistir. Fabrikasyon ve yerlestirme gibi iki asama gerektirse de bölgesel bütünlügü arttirmak, farkli kanal yapilarina adaptasyonu saglamak ve çekirdege farkli açilar vermeyi saglayabilmek için tercih edilirler. Post kor bozulmalarin sebepleri arasinda tekrar eden çürükler, endodontik bozulmalar, periyodontal problemler, postun yerinden oynamasi, yapismada olusan bozulmalar, post kor ayrismasi, post ya da kronun sizdirmasi, kor bozulmasi, post çarpikligi ya da çatlagi, diste ya da kökte meydana gelmis çatlaklar vardir. Metal postlar çatlak olusumuna karsi bir koruma olusturabilir. Su anda, özel durumlarda kullanilabilecek çok çesitli sistemler mevcuttur.
Hedef: Bu makale uygun sistemleri tartismak üzere yazilmistir.
Sonuçlar: Özel dökme çivili korlar asimetrik kanallara iyi adapte olup minimal derecede dis yapisinin kaybini gerektirmeye egilimlidir. Kaliplar, dogrudan ya  da dogrudan olmayan yoldan, hangisiyle hazirlanirsa hazirlansin, bu prosesin 2 gerekliligi vardir. Genis elastik modülü seramik restorasyonlar için daha stabil fakat daha az elastik substrat saglar, fakat post kaybina ya da kökte çatlaga neden olabilecek oklüzal kuvveti iletir. Önceden fabrikasyondan geçmis sistemler aktif (dentin duvarlarina baglanir) ve pasif (dentinle baglantisi yoktur) olmak üzere ikiye ayrilir. Postlar sivrilesen ya da paralel dizilen tirtikli, burgulu ya da yumusak yüzeylerin kombinasyonundan olusur. Aktif postlar daha sizdirmazdir fakat yerlesmesi sürecinde belli bir basinç uygular. Paralel dizilmis tirtikli postlar, sizdirmazligi en yüksek pasif tasarimlardir. Önceden fabrikasyondan geçmis metal postlar genellikle metal kombinasyonlaridir. En popüler olani titanyum alasimlaridir. Metal olmayan fabrikasyon postlar ise seramik (zirkonyum oksit) ve fiber destekli reçine postlardir. Zirkonyum oksit postlar yüksek egilme gücü, biyo-uyumluluk, korozyon rezistansi gösterirler fakat eger öncül tedavi yapilmazsa, hazirlanmasi ve kanallardan ayrilmasi zordur. Sadece bir gerekliligi vardir ve korozyon ile kök çatlagina rastlanmaz. Ayrica sizintiyi azaltmak ve iyi bir elastik substrat hazirlamak için önerilirler. Yüksügün tasariminin etkisi, basari için kritik bir faktördür. Endodontik olarak tedavi edilmis dislere hazirlanan kron dizaynlarinda post korun tepe noktasinda 1,0 – 2,0 mm.lik yaka bulunmalidir. Bu, çatlak olusumunu engeller. Bazi çalismalar fiber destekli sistemlerin fabrikasyon metal postlardan çok daha üstün oldugunu gösterir. Bu postlar dental duvarlara yapisarak baglanir ve bu da disin yenilenen yüzeyini güçlendirir. Baglanma sonrasindaki dentin ile benzer elastik modül gösterir.
Sonuç: Pek çok post kor materyali ve uygulama teknigi olmasina ragmen bunlardan uygun olanin seçimi özel klinik durumlarina göre belirlenmelidir.
Arastirmacinin Yorumu: Zirkonyum ve fiber destekli reçine post sistemlerine daha elastik substrat sagladigi ve baglanabildigi için üzerinde fazla düsünülmeden yapilmis acele bir geçis oldugu kanisindayim. Fakat bu sistemlerin hiçbiri diger sistemlere avantaj saglamamaktadir. Klinik vakalar için en iyi yöntem olan post kor çesidi seçilmelidir. Uzun dönemli basarida iyi bir yüksük yerlestirmenin sisteme etkisi olmayacaktir.
Inceleyen: Thomas G. Berry, DDS
E-Mail: dterry@dentalinstitue.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.