Post Boyu, Çatlak Rezistansini Etkiler mi?

Genel Bilgiler: Orta uzunluklu fiberglas post kullanimi, restore edilmis dislerde çatlak dayanikliligini arttirabilir; uzun ve kisa postlara göre daha az komplikasyonla karsilasilabilir.

Incelenen Makale: Cecchin D, Farina AP, et al. Fracture Resistance of Roots Prosthetically Restored With Intra-Radicular Posts of Different Lemgths. J Oral Rehabil 2010; 37 (February): 116-122.
Hedef: 3 farkli uzunlukta fiberglas post ile restore edilmis, alt çeneye ait kesici dislerin çatlak dayanikliligini karsilastirmak.
Metotlar: 45 adet büyükbas hayvana ait kesici disler toplanip 17mm.lik kök boyu korunarak dis kronu çikarildi. Sumatra zamki (gütaperka) ile klasik endodontik tedavi kök kanallarina uygulandi ve 36 saat suda bekletildi. Bu islemden geçen kanallar gelisi güzel sekilde 3 ayri gruba ayrildi ve kanallar 12, 8 ve 4 mm. boyundaki fiberglas postlari yerlestirmek üzere hazirlandi. Postlar kanallara yapistirilarak baglandi. Kompozit reçinenin özü, yitik koronal dis yapisini tedavi amaciyla yerlestirildi. Bu disler standart stilde 2 mm. kalinliginda yüksük ve 1,5 mm. kalinliginda dökme altin kaplama için hazirlandi. Kaplama insana ait üst çene köpek disi özelliklerinde hazirlandi. Disler çinko fosfat ile yapistirildi ve 72 saat su içerisinde bekletildi. Kaplamalar evrensel test aleti kullanilarak çatlatildi. Çatlatma islemi sirasinda kaplamanin cingulumuna 135°’lik açi ile disin uzun ekseni boyunca hizi 0,5 mm/saniye olan bir kuvvet uygulandi.
Sonuçlar: Ortalama çatlak olusturan sinir basinci 12 mm. boyundaki post için 129 MPa, 8 mm. boyundaki post için 153 MPa ve 4 mm. boyundaki post için 100 MPa olarak ölçüldü. 12 ve 8 mm.lik postlar için ortalama deger istatistiksel olarak belirgin farkliliklar göstermedi. 8 mm.lik post grubu için basinç degeri 4 mm.lik post grubundan daha yüksek ölçüldü. 8 mm.lik post grubundaki baskin bozulma koronal çatlak olarak gözlendi (vakalarin %93’ü). Kökü de içeren çatlamalar, 12 mm.lik ve 4 mm.lik post grubundaki vakalarin %46’sinda tespit edildi.
Sonuç: Post uzunlugu, protez ile restore edilmis köklere ait çatlak dayanikliligini etkilemektedir.
Arastirmacinin Yorumlari: Bu çalisma fiberglas postlar ile restore edilmis dislerde çatlak davranisini gösteren önemli laboratuar bilgilerini sunmustur. Sonuçlar bir disin olmasi gerekenden uzun fiberglas post içerebilecegini göstermistir. Çatlak olusumuna sebep olacak minimum basinç degeri için 12 mm.lik postta, 8 mm.lik posta göre belirgin bir gelisme gözlenmemistir. Post için ayrilan boslugun, postun boyu ve uzunlugu ile artmasindan ötürü dis kökü güçsüzlesmis ve uzun postlar dezavantaj göstermistir. Laboratuar datasi için alinan önlemler garantilidir. Dis; travma ya da yabanci sert bir objeyi kuvvetli sekilde isirmayla olusacak katastrofik çatlaklari gösterecek sekilde simule edilmistir. Çalisma, bozulma olusana kadar süren ve küçük çignemelerden kaynakli küçük ölçekli kuvvetlerin olusturdugu bozulmalarin etkilerini gösteren yorgunluk testi degildir. 
Inceleyen: Charles B. Hermesch, DMD
E-Mail: dgscecchin@yahoo.com.br

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.