Gelecekte Kullanacağımız Sementin, Reçine Sementi Olma İhtimali Yüksek

Genel Bilgiler: Reçine sementi uygun durumlarda ciddi avantajlar saglar.

Incelenen Makale: Hewlett S, Wadeyna RO, Mante FK. Bond Strength of Luting Cements to Core Foundation Materials. Comp Cont Educ Dent 2010;-31 (March): 140-146.


Geçmis Deneyimler: Dogrudan olmayan restorasyonlar siklikla uzlasilan disin altyapi materyallerinin üzerine yerlesir. Bu materyaller pek çok amaçla kullanilan dökme çekirdek, amalgam, kompozit ve cam iyonomeri kapsar. Reçine sementi metale, seramige ya da indirek kompozite baglanmalarda diger yapistiricilara kiyasla krona tutunmayi arttiran dentin baglanma araçlari ile birlikte kullanilir. Asitlenmis ve reçine yapistiricisiyla yapistirilmis bütün seramik kronlarin yapiskan olmayan çimentolara oranla 16 yildan fazla yasam süresi oldugu görülmektedir. Özellikle asidik çözeltilerde maruz kalinan nem, reçinenin altyapi materyaline tutunmasini etkiler.


Hedef: Cam iyonomeri (GI), reçine ile modifiye edilmis cam iyonomeri (RMGI), ve reçine yapistiricisinin kirilma gücünü 4 farkli altyapi maddesi ile karsilastirmak.


Metotlar: Standart diskler amalgam (Tytin), kendinden polimerlesen kompozit reçine (CompCore), Tri-polimer RMGI (Vitremer) ve klasik GI (Ketac Molar) kullanilarak olusturuldu ve nemlilikte %100 benzerlik gösteren ve 37°C sicakliktaki bir ortamda 1 hafta saklandi. Yüzeyler 320-grit silikon karbit kagit ile yumusatildi. Test yapistiricilari altyapi materyalleri olan reçine sementi (Calibra), RMGI sementi (RelyX Luting Plus), ve klasik GI sementi (Ketac Cem) ile yikandi. Her altyapi/sement parçasinin 20 adet numunesi, %100 nemli 37°C derece sicakliktaki ortamda 24 saat süreyle tutuldu. Parçalarin ikinci seti 37°C sicaklikta 24 saat süre ile laktik asit tampon solüsyonuna birakildi. Ardindan numunelere çatlak olusana kadar kuvvet uygulandi. Altyapi malzemesinde ya da sementte çatlak olup olmadigi optik büyültme islemi kullanilarak incelendi.


Sonuçlar: Reçine sementi, RMGI ve GI sementlere göre tüm altyapi materyallerine baglilik açisindan daha güçlü bir bag gösterdi. RMGI ve GI sementleri ve altyapi malzemeleri arasinda görülen bag arasinda belirgin farkliliklar saptanmadi. GI sementi kompozite ve altyapi materyallerine en düsük bagliligi gösterdi. RMGI sementi GI altyapisina en güçlü bagliligi gösterdi. Kompozit altyapisi ile reçine sementi arasindaki en güçlü bag RMGI altyapi ve reçine sementi arasinda görüldü. En düsük bag gücü amalgam ve GI ve GI altyapi ve GI sementleri arasinda gözlendi. RMGI ve GI ‘in kompozite baglanmasinda yapisma ile ilgili bozulmalar görülürken kompozit altyapi/reçine sementi kombinasyonlarinda yapistiricidan kaynaklanan bozulmalar görüldü. Laktik asit solüsyonu materyale etki edip bagi zayiflatirken muhtemelen artan monomerlerin filtre islemi görmesinden dolayi kompozit altyapi ve reçine sementi arasindaki baga etki etmedi.


Sonuç: Reçine yikamali sement incelenen altyapi materyallerine en yüksek baglilik kuvvetini gösterdi. Kompozit altyapi ve reçine sementi arasindaki bag laktik asitte birakma metoduyla elde edilen baga göre daha uzun ömürlü oldu. GI sementi altyapi substratlarina daha zayif baglanirken, asidik kirilmalara daha yatkin oldugu görüldü.


Arastirmacinin Yorumlari: Reçine sementi, gelecekte kullanacagimiz sement olacak gibi görünmektedir. Uygun durumlarda gerçek avantajlar ortaya koyar. Fakat substratla baglanmaya bagli olarak belli kisitlamalari vardir ve film kalinligi durumu gelistirmesine ragmen problem olusturabilir. Ayrica RMGI ile ilgili basarisiz sonuçlar diger çalismalar ile iliskilendirilmemelidir.


Inceleyen: Thomas G. Berry, DDS


E-Mail: Bilinmiyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.