Çatlamış Koronal Segmentlerin Yeniden Birleştirilmesi Önemli Bir Prosedürdür

Genel Bilgiler: Oyuk kullanimi kesici ön dislerde meydana gelmis ve yeniden birlestirilmis çatlaklarda, çatlak dayanikliligini arttirir.


Incelenen Makale: Pusman E, Cehreli ZC, et al. Fracture Resistance of Tooth Fragment Reattachment: Effects of Different Preparation Techniques and Adhesive Materials. Dent Traumatol 2010; 26 (February): 9-15.


Hedef: 3 farkli metot ve 5 farkli yapistirma sistemiyle kontrol altina alinmis alt çeneye ait kesici disler ile ilgili çatlak dayanikliligini karsilastirmak.


Dizayn: Laboratuar çalismasi.


Metotlar: Ileri periyodontal rahatsizlik geçirmis hastalardan alt çeneye ait kesici dis çekilerek 350 adet dis elde edildi. Dislere ait kronlar disin karsilastigi travmayi simule edebilmek için evrensel test makinesi kullanilarak dudaga ait yüzeye dik uygulanan kuvvetle çatlatildi. Diste olusan çatlaklarin her bir parçasina, su 3 protokolden biri uygulandi:


1.    Koronal çatlak ile disi baglayarak basit bir kontrol yöntemi;


2.    Protokol 1’ in ardindan çatlak hattina duble egim vermeyi ve kontur hatlari belirlenmis kompozit reçine restorasyonu yaparak kontur hazirligi yapmak;


3.    1mm. genisliginde, 1 mm. derinliginde hazirlanmis iç dis oyugu ve çatlak kismi hazirlayip dis ile eslestirmek.


Kompozit reçine oyuga baglandi ve çatlak kisma eslestirilen dise göre pozisyon verilip isin uygulandi. 3 kontrol protokolünün her biri için 5 farkli yapistirma sistemi kullanildi: Prime&Bond NT, Adper Single Bond 2, Adper Prompt L-Pop, Clearfil S³ Bond ve G-Bond. Ayrica 1 adet hibrit reçine kompozit de (Z 250) çalismada kullanildi. Termodöngünün ardindan, test aletiyle dislere yeniden çatlaga sebep olacak kuvvetler uygulandi.


Sonuçlar: Yeniden birlestirilmis çatlaklarin dayanikliligi, her disin orijinal çatlak dayanikliligina göre yüzdesel olarak rapor edildi. Yeniden kontrol altina alinmis çatlaklarin tümü için genel ortalama iç dentin oyuk protokolü için %54, kontur restorasyon protokolü için %49 ve basit yeniden kontrol protokolü için ise %32 idi. 3 protokolde istatistiksel olarak birbirinden farkli degerler tespit edildi. Iç dentin oyuk protokolünde Prime&Bond NT, Clearfil S³ Bond ve G Bond, Adper Single Bond 2 ve Adper Prompt L-Pop ‘a göre daha yüksek çatlak dayanikliligi gösterdi.


Arastirmacinin Yorumlari: Bu çalisma, çatlagin yeniden kontrol altina alinmasinda iyilesmenin orijinal disin dayanikliligina göre %32’ si ve %54’ ü arasinda degistigini göstermektedir. Bu degerler tedavi sonucunda beklenen iyilesmenin hastaya aktarilmasi için yardimci olacaktir. Iyilesme yüzdesi iddiasiz ve hastanin beklentilerini ölçülü hale getirecek düzeyde olacaktir. Bunlara ragmen, koronal segmentteki çatlagin yeniden kontrol altina alinmasi(birlestirilmesi) önemli bir prosedürdür ve özellikle ergen ve gençlerde kron kullanilmasini erteleyici etkisi vardir. Bu ve bunun gibi laboratuar çalismalari her zaman gerçegi tamamen yansitamayacagi için bazi önlemler göze alinmalidir.


Inceleyen: Charles B. Hermesch, DMD


E-Mail: zcehreli@yahoo.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.