Renk Tonu Seçiminde Kesinlik Yok

Genel Bilgiler: Vitapan 3D Master renk tonu rehberi, daha kesin sonuçlar ortaya koymaktadir.

İncelenen Makale: Oh W-S, Koh I-W, O'Brien WJ. Estimation of Visual Shade Matching Errors With 2 Shade Guides. Quintessence Int 2009; 40 (10): 833-836.

Geçmis Deneyimler: Diş rengi seçimi, genellikle uygun renk katalogundan standart renk eşleştirilmesiyle yapılır. Bu seçimi, doktorun renk algısı, çevrenin rengi, katalogun özellikleri ve dişin geçmisi etkiler. Çalışmalar açıkça gösteriyor ki,  renk uyumsuzluklarını önleyici metotlar mevcuttur ama dogrulukları kanıtlanmamıştır.

Hedef: Renk seçiminde 2 protez uzmanı arasındaki farklılıkları karşılaştırmak.

Metotlar: Renk kalibrasyonu sırasında protez uzmanları, seçilecek renge değer biçmek için büyük özen gösterdi. Bu çalışma için, 33 hastanın alt çeneye ait sağdan üçüncü dişleri seçildi. Renk seçiminde, 16 tabi bulunan Vitapan Klasik ve 26 renk tabi bulunan Vitapan 3D Master olmak üzere 2 farklı rehber kullanıldı. Klasik tablar en açıktan en koyuya dogru dizildi. Diş, renk seçimi yapılmadan önce, günışığıyla benzer özellikteki floresan ışık altında nemlendirildi. Protez uzmanları, her bir numune için en iyi rengi seçtiler. Renk seçimindeki ortak noktalara, "gözlemcilerin seçtigi en iyi renk" kriterine göre bir oran uygulandı. Üzerinde anlaşılan ortak noktaların oranı, gözlemciler arasindaki oybirligini göstermek için hesaplandi. Ayrica ikinci ve üçüncü en iyi renk de seçildi. Her hasta için birinci, ikinci ve üçüncü seçimlerin arasindan ortak bir renk seçildi.

Sonuçlar: Protez uzmanlarinin gözlemlerde anlastiklari ortak noktalar en iyi rengi seçmede %30 ve tüm renk kataloglari için ortak bir renkte anlasma, %85’in üzerindeydi. Hangi renk katalogunun kullanildigi göze alinmaksizin, en uygun renk seçimi ile ortak karar verilen renk arasinda istatistiksel olarak belirgin farklar tespit edildi. Gözlemciler arasinda tüm renk kataloglari içinde en uygun renk seçimi açisindan bir farklilik saptanmadi fakat ortak renk eslestirmesi için farkli 2 katalog için belirgin farkliliklar ortaya çikti. Vitapan 3D Master ürünü, Klasik ürüne göre daha iyi sonuçlar verdi. Vitapan Klasik ve 3D Master için renk seçimindeki ortakliklar, en iyi renk seçimindekilere göre daha yüksekti. Her iki renk katalogu içinde en iyi renk seçiminde gözlenen ortak noktalar,  %30 civarindaydi. 3D Master kullaniminda daha yüksek ortak nokta saptandi.

Sonuç: 2 protez uzmaninin 3 kapali eslestirme kullanarak en uygun rengi seçmeye yönelik anlasmalari, iyi bir metottu. Vitapan 3D Master renk katalogu, Vitapan Klasik renk kataloguna göre daha iyi sonuçlar verdi.

Arastırmacının Yorumları: Bu çalisma tüm tecrübemizin ne oldugunu vurgulamistir. Renk katalogu kullanimi renk seçiminde belirsiz sonuçlar dogurur. Vitapan 3D Master katalogu kullanmak, diger eski yöntemlere göre daha kesin sonuçlar veren bir yöntemdir. Gerçekliği daha kesin ve klinik olarak daha pratik sonuçlar alabilmek için hâlâ spektrofotometre kullanmayi beklemekteyiz.

 

Inceleyen: Thomas  G. Berry, DDS

 

E-Mail: ohws@umich.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.