Sabit Parçalı Protezlerin Arkalarında Metal Seramiğe Karşın Zirkon-Dioksit Seramik
Genel Bilgiler: Posterior zirkon-dioksit seramik ve metal seramik köprüler 3 yılın üzerinde bir yaşam ömrü gösterir fakat zirkon-dioksit seramik gruplarında daha fazla seramik boşluğu ve ufalanması görülür.

İncelenen Makale: Sailer I, Gottnerb J, et al. Randomized Controlled Clinical Trial of Zircona-Ceramic and Metal-Ceramic Posterior Fixed Dental Prostheses: A 3-Year Foolw-Up. Int J Prosthodont 2009;22 (November-December): 553-560.

Hedef: Zirkon-dioksit seramikten ve metal-seramikten yapılmış 3 yaşın üzerindeki sabit parçalı protezlerin klinik performanslarını karşılaştırmak.

Dizayn: İleriye yönelik, gelişigüzel kontrol denemeleri toplamda 76 posterior sabit parçalı proteze ihtiyaç duyan 59 hasta ile yapılmıştır.

Metotlar: Geneli 3 birimden oluşan ve birimleri 3 ile 6 arasında değişen sabit parçalı protezler elde edildi. Numunelerin %50’si metal-seramikten oluşurken (DeguDent U ve Deceram Plus), %50’si zirkon/dioksit seramikten (Cercon ve Cercon Ceram S) oluştu. Sabit parçalı protez iskeletleri gelişigüzel katılımcılara uygulandı. Tüm katılımcılar periyodontal olarak sağlıklıydı ve diş gıcırdatma (bruksizm) alışkanlığı yoktu. Çalışmada hekimler tüm sabit parçalı protez iskeletlerini deneyimlediler. Tüm protezler Panavia 21 TC ile yapıştırıldı. Tüm katılımcılar yaklaşık 40 aylık bir sürede boydan boya incelendi ve Birleşik Devletler Halk Sağlığı Servisinin kriterleri (çatlak, yıpranma ve anatomik yapı) doğrultusunda teknik ve biyolojik açıdan incelendi. 53 katılımcı ve 31’ i metal-seramik, 36’ sı zirkon seramikten oluşan 67 adet sabit parçalı protez incelendi.

Sonuç: Sabit parçalı protezlerin adaptasyonu tüm gruplar için %100 bütünlük gösterdi. Sadece bir adet zirkon-seramik sabit parçalı protezde kaplama seramiğinde geniş bir kayıp görüldü fakat küçük seramik çapaklanması metal seramikte %19 oranında görülürken, zirkon seramik protezlerde %25 oranında görüldü. Marjinal adaptasyon klinik olarak kabul görmese de metal-seramikte %6, zirkon seramikte %16 oranında görüldü. İki grup arasında biyolojik faktörlerde belirgin farklılıklar görülmedi.

Araştırmacının Yorumları: Bu çalışma klasik metal-seramik ve zirkon-seramik sabit parçalı protezlerin farkını ortaya koyan yayınlanmış ilk çalışma olduğu için, klinik çalışmalar arasında önemlidir. Çalışma dikkatle değerlendirilmiştir ve hatırı sayılır güvenilirliğe sahiptir. Yapılan çalışma zirkon-seramik ve metal-seramik sabit parçalı protezlerin gücü ve dayanıklılığının gerçek klinik koşullar altında yapılan en az 3 yıllık gözlem sonucu eşit olduğunu ileri sürmektedir. Zirkon-seramik protezlerin gücü metal-seramik ile aynı olmasına rağmen oluşumu sırasında teknik aksaklıklar daha sık görülmektedir. 3 yaşın üzerindeki tüm sabit parçalı protezlerde kaplamada küçük seramik çapaklanmaları görülmüştür. Ayrıca, bu uzun süreçli çalışma, protezin kullanım süresi arttıkça kaplamadaki çapaklanmanın arttığını da ileri sürmüştür. Seramik çapaklanmasının ve bölgesel adaptasyonun düzeltilebilir problemler olduğu göz önüne alınarak, hekim ve hastasının önem vermesi gereken nokta, çalışmada kullanılan sabit parçalı protezlerin potansiyel kısıtlarıdır.      

İnceleyen: Charles B. Hermesch, DMD

E-Mail: irena.sailer@zzmk.uzh.ch

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.