Evde Beyazlatma

Acaba bağ dayanıklılığı azalır mı?

Genel Bilgiler: Yeni beyazlatılmış mineye 2 hafta beklemeden bağlanma prosesini uygulamak mümkün olabilmektedir.

İncelenen Makale: Barbosa CM, Sasaki RT, et al. Influence of In Situ Post-Bleaching Times on Resin Composite Shear Bond Strenght to Enamel and Dentin. Am J Dent 2009; 22 (December): 387-392 . Geçmiş Deneyimler: Laboratuvar araştırmalarında, bağlanma işlemi uygulanmadan önce kişisel olarak(evde) beyazlatılmış dişte 1 ya da 2 hafta bekleme süresi koymak gerektiği tespit edilmiştir. Gerçek klinik hayatta bu işlem bağ gücü dayanıklılığını nasıl etkiler? Metotlar/Katılımcılar: 80 adet diş minesi ve 80 adet diş parçası 20 gönüllünün azı dişlerinin yanağa bakan yüzeylerine bağlandı. 21 gün boyunca günde 2 saat olmak üzere numuneler üzerinde özel beyazlatıcı kullanıldı (%16 Karbamit Peroksit). Çalışma süresince, bazı numuneler beyazlatma işlemine başlanmadan ayrıldı ve diğerlerinin bir kısmının 7. , bir kısmının 14. ve kalanının 21. günlerde beyazlatılmasına son verildi. Dentin-mine numuneleri polisitren reçine içine yerleştirildi ve bağ dayanıklılık gücüne karar verildi (Single Bond/Z250). Hiç beyazlatma yapılmamış veya 1, 2 ya da 3 hafta beyazlatma işlemine tabi tutulmuş numuneler arasında diş minesine ya da dentine ait bağ dayanıklılığında hiçbir farklılık görülmedi. Araştırmacının Yorumları: Genelde kişisel beyazlatmanın tamamlanmasının ardından 1 ya da 2 haftalık ertelemeler yapmak ve sonrasında bağlanma restorasyonu işlemini uygulamak problem oluşturmaz. Kısıtlı zamanımızın olduğu durumlarda acele etmemiz gerekebilir, bu da çalışmada beyazlatmanın hemen ardından yapılan bağlanmanın bağ gücünde negatif etki yaratmadığının gösterilmesiyle temsil edilmiştir. Laboratuar tipi çalışmalarda ağızda yapılan denemeler aynı cevabı vermemektedir. Laboratuar tipi çalışmalar masrafsızdır ve hastamız için ne yapmamız gerektiği konusunda bilgiler içerir. Fakat şimdiye kadar klinik olarak tespit edilen bulguları tamamen kabul etmek için bu bilgileri kullanmak yeterli değildir.

İnceleyen: J.D. Overton, DDS E-Mail: rbasting@yahoo.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.