Kompozit Yüzeylerin Korunması

Yüzey dolguları etkili mi?

Yüzey Dolguları, Kompozit Yüzeyleri Korur mu?

Genel Bilgiler: Herhangi bir diş fırçalama evresinde, dolgulu kompozitler, dolgulu olmayanlara göre daha iyi yüzey pürüzsüzlüğüne sahiptir.

İncelenen Makale: Cilli R, de Mattos MCR, et al. The Role of Surface Sealants in the Roughness of Composites After a Simulated Toothbrushing Test. J Dent 2009; 37 (December): 970-977. Hedef: 2 farklı teknik ve 2 farklı dolgu maddesi kullanılarak dolgulu kompozit reçinelerin yüzey pürüzlülüğünü göstermek. Metotlar: Bu araştırmada, restoratif dolgu maddeleri olan Filtek Z250 ve Filtek Z350 kullanıldı. Çalışmada, sıvı cila olan BisCover ve Single Bond yapıştırıcısına, iki farklı yüzey dolgu maddesi olarak yer verildi. Her çeşit kompozite ait numuneler kalıplara döküldü. Her çeşit kompozite ait bir grup için materyal, matris çubuğa karşı tedavi edildi ve hiçbir yüzey dolgusu uygulanmadı. Numuneler 1200-grit zımpara kağıdıyla zımparalandı ve alüminyum oksit pasta ile cilalandı. İkinci grupta ise, cilalı yüzeylere BisCover ya da Single Bond giydirildi. Üçüncü gruba, polimerleşme sürecinden önce yüzey dolgu maddeleri uygulandı. Yüzeyler profilometre ile tarandı. Numuneler diş fırçalama makinesine yerleştirildi ve her numuneye yumuşak naylon kıllı fırça ve yaygın kullanılan bir diş macununa ait sulu bulamaç kullanılarak, toplamda 200 bin fırça darbesi uygulandı. Her 100 bininci ve 200 bininci fırça darbesinden sonra yüzeyin pürüzlülük durumu ölçüldü. Fırçalama esnasındaki aşınmadan kopan dolgu maddeleri x20 büyüten optik mikroskop kullanılarak incelendi. Seçilen numuneler elektron mikroskobunda taranarak incelendi. Sonuçlar: Tüm kompozitler için özelliklede Z250’ de dolgusuz gruplarda başlangıçtan son fırçalama aşamasına kadar pürüzlülükte aşamalı bir azalma görülmüştür, muhtemelen diş macunu ile cilalama işleminden ötürü bu durum ortaya çıkmıştır. Başlangıç aşamalarından fırçalama aşamasına kadar klasik dolgulama yöntemi uygulanan gruplarda tabandaki kompoziti açığa çıkararak dolgu maddesi kaybı görülmüştür. Polimerleşmiş dolgu maddelerinde ise son fırçalama işleminden sonra yapılan incelemede numunelerin bozulmamış kalmaya eğilim gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Herhangi bir diş fırçalama evresinde, dolgulu kompozitler dolgulu olmayanlara göre daha iyi yüzey pürüzsüzlüğüne sahiptir. Araştırmacının Yorumları: Çalışmanın sonuçlarını takip etmek biraz zor oldu. Fakat araştırmada, pürüzsüz kompozit yüzeyi elde etmede yüzeye dolgu maddesi uygulamanın belirgin bir faydası olduğu açıkça görülmektedir. Dolgusuz kompozit yüzeyleri fırça darbesi sayısı arttıkça daha pürüzsüz hale gelmekle birlikte, yüzeyden bir miktar maddenin aşındığı görülmüştür.

İnceleyen: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS E-Mail: anuradha.prakki@dentistry.utoronto.ca

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.