Kimyasal Katalizörler

Daha beyaz dişle için…

Genel Bilgiler: Bazı kimyasal katalizörler, katalizörsüz hidrojen peroksitten ciddi ölçüde daha iyi beyazlatma sağlayabilmektedirler.

İncelenen Makale: Travassos AC, Torres CRG. In Vitro Assesment of Chemical Activation Efficiency During In-office Dental Bleaching. Oper Dent 2010; 35 (May-June): 287-294.

Amaç: 5 katalizör etken maddenin, hidrojen peroksit jelinin üzerindeki etkinliğini karşılaştırmak.

Metotlar: Araştırmada, beyazlatıcı etkin madde olarak %35 oranında hidrojen peroksit jel kullanıldı. Kontrol grubu dışında bu jele, içerisinde az miktarlarda katalizör etken maddeleri bulunan aktif solüsyonlar eklendi. Katalizörler manganez glukonat, tetrahidrat manganez klorür, heptahidrat demir sülfat, ferik klorür ve anlaşıldığı üzere peroksitlerin parçalanmasını katalize eden bir enzim olarak belirlendi. Çekilmiş olan büyükbaş hayvana ait bir diş, insana ait üst çene merkezi kesici dişlerdeki boyutları elde etmek ve aynı özelliklere sahip örnekler oluşturmak üzere kısımlara ayrıldı. Bunlar 20’şer olmak üzere 6 gruba ayrıldılar. Yaklaşık olarak Vita C4 renk tonunu elde edebilmek amacıyla örnekler, 2 hafta süresince kahve solüsyonuna yerleştirildiler. Vita Easy Shade spektrometre kullanılarak dişlerin renkleri ölçüldü. Beyazlatma prosedürü için, toplamda 30 dakikalık kontak süresi boyunca jeller labiyal yüzeylere uygulandı. Kaybedilen suyu geri kazandırmak üzere saf su içerisinde 20 dakika bekletildi ve renk tonları yeniden spektrometre ile ölçüldü. Sonuçlar: Tüm gruplarda parlaklık (L*) arttı ve kırmızı (r*) ile sarı (b*) azaldı. Toplamda en yüksek renk değişimi manganez glukonat ve manganez klorür olarak belirlendi. En az derecede renk değişimi kontrol grupta gerçekleşti ancak buradaki değerler demir sülfat ve ferik klorürden çok ciddi derecede faklı değildi.

Sonuç: Bazı kimyasal katalizörler, katalizörsüz hidrojen peroksitten ciddi ölçüde daha iyi beyazlatma sağlayabilmektedirler. Araştırmacının Yorumları: Peroksit beyazlatma jellerinin etkinliğini artırmak ve geliştirmek için birkaç beyazlatma sisteminde yüksek yoğunlukta ışıl kullanılmaktadır. Işığın bunu gerçekten de yapıp yapamadığı, hiçbir zaman kesin bir şekilde kanıtlanmadı. Ne olursa olsun, ışıktaki bu durum, beyazlatmanın etkililiğini arttırmada diğer bir potansiyel metoda yönelmekten geri çevirmiştir.(Örneğin kimyasal katalizörlerin kullanılması). Bu araştırmada ortaya konulduğu üzere, bu benzer katalizörlerin kullanılması, beyazlatmayı geliştirebilmektedir. En azından teorik olarak, serbest radikallerin üretimini hızlandırması sayesinde beyazlatma prosedürünün hızını arttırmakta ve etkinliğini geliştirebilmektedirler. Çeşitli beyazlatma jellerinin birleşme oranları, markalara ait olan bilgiler olsa da ve bunu tahmin etmek zor da olsa, buradakilerden bir tanesinde de olduğu gibi, bazı ürünler kimyasal katalizörleri zaten kapsamış bulunmaktadırlar.

Araştırmacı: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS EMail: carlosrgt@fosjc.unesp.br

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.