Peroksitlerin Difüsyonu

Dentin boyunca ...


Genel Bilgiler: Desensitizerlerin (hassasiyeti azaltıcı maddeler) köklerin açıkta kalması sebebiyle, beyazlatma sırasında oluşan hassasiyeti azaltması beklenebilir.

İncelenen Makale: Hannig C, Weinhold HC, et al. Diffusion of Peroxides Through Dentine in Vitro With and Without Prior Use of a Desensitizing Varnish. Clin Oral Invest 2010;August 10: epub ahead of print.

Geçmiş Deneyimler: Diş hassasiyeti, büyük olasılıkla diş beyazlatma işleminin en ciddi yan etkilerinden olmaktadır. Köklerin açıkta kalması suretiyle beyazlatmaya karşı diş hassasiyeti gösteren hastalar, örnek vermek gerekirse, beyazlatma sırasında hassasiyetten en çok etkilenme eğilimlidirler. Geçici etkilerine rağmen bazı durumlarda diş hassasiyeti tedavinin sonlandırılmasına neden olabilmektedir.

Amaç: Beyazlatma materyallerinin dentin boyunca nüfuzunu incelemek.

Metotlar: Büyük baş hayvan dişlerinden elde edilen yaklaşık olarak 1,3 mm kalınlıklarında örnekler hazırlandı. İnce bir şekilde yayılan tabaka %5 EDTA ile 10 saniye süresince durulanarak kaldırıldı. Dışarıdan gelen beyazlatma maddeleri, dentin numunelerinin bir önceki diş minesi üzerine yerleştirilirken sodyum perborat, pulpa tarafına uygulandı. Kullanılan beyazlatma materyalleri VivaStyle (Ivoclar Vivadent), Crest Whitestripts (Procter & Gamble), Opalescence Xtra Boost (Ultradent), Simply White (Colgate-Palmolive) ve sodyum perborattı. Peroksit difüzyonu, uygulama sonrasında olmak üzere 10 saniye ile 4 saat arasında değerlendirildi. Üreticinin talimatlarına uygun olacak şekilde deneysel numuneler desensitizer Vivasens (Ivoclar Vivadent) ile tedavi edildi.

Sonuçlar: Tüm beyazlatma ürünleri için peroksit difüzyonunun kinetiği benzer değerlere sahipti. Ancak, dentin boyunca farklı materyallere ait farklı peroksit miktarları difüze oldu. Vivasens ile dentinin sızdırmazlığının sağlanmasının ardından da doğruydu. Çeşitli renkler gösterme hali, peroksitin en yüksek difüzyonunu sağladı.

Sonuç: Beyazlatma etkin maddesinin oluşumuna ve konsantrasyonuna bağlı olarak peroksidin, dentin boyunca difüzyonu da farklılık göstermektedir. Bu etki, hassasiyeti azaltıcı bir maddenin uygulanması ile ciddi oranda azaltılabilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Yazarların daha iyi aktarabileceklerini düşündüğüm araştırmanın kısıtlarına gelecek olursak, bir şekilde sonuçlarının bir kısmının direk uygulamasını geçersiz kılmaktadır. Farklı sebeplere ilişkin olarak, materyaller araştırmada da uygulandığı gibi, 4 saatlik süre klinik olarak mevcut olmayabilmektedir (diş ile kontak halinde). Doğruyu söylemek gerekirse, Opalescence Xtra Boost her seferinde 10’dan 20 dakikaya kadar uygulanmamalıydı. Bu materyal, yoğunluğu sebebiyle diş ile bu kadar uzun süre boyunca kontak halinde bulunmamalıdır, keza Simply White tükürük ile birkaç dakika sonrasında yıkanmalı ve uzaklaştırılmalıydı. Üreticiler tarafından önerilen uygulama zamanlarına ilişkin materyaller karşılaştırıldığında, bu değerlerin daha makul olabileceği görülmektedir. Ancak, hassasiyeti azaltıcı etkin maddelerden pulpaya erişen peroksit miktarlarını azaltmaları beklenebilir ve belki de ekspoze olmuş bir kök yüzeyinde gerçekleştirilmesi önerilebilir.

Araştırmacı: Ricardo Walter, DDS, MS EMail: christian.hannig@uniklinikum-dresden.de

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.